Prejsť na hlávný obsah
07 mar 2019

Vzdelanie môže dievčatám a ženám zabezpečiť lepšiu budúcnosť

Pri oslave Medzinárodného dňa žien sa stalo zvykom darovať kvet. My chceme dievčatám a ženám radšej darovať vzdelanie.

Ženy a dievčatá to majú v oblastiach postihnutých vojnou či prírodnými katastrofami obzvlášť ťažké. Fyzickú krehkosť musia vo vojenských konfliktoch a krízových situáciách vyvážiť veľkou vnútornou silou.

Je ťažké byť matkou rodiny, tehotnou ženou či bezbranným dievčaťom, keď sa ocitnete vo víre násilia a chudoby. S tou správnou podporou a vzdelaním sa však dievčatá a ženy vedia následne postaviť na vlastné nohy, napriek traumatizujúcej minulosti.

Vzdelanie pomáha k samostatnosti

V Libanone je každý tretí človek na úteku. Nejde pritom len o sýrskych utečencov, ale napríklad aj palestínskych. Podľa Human Rights Watch bolo v rokoch 2016 až 2017 viac ako 200,000 sýrskych detí mimo vzdelávací systém. Zo škôl vypadli kvôli úteku pred vojnou a po príchode do Libanonu nebolo tak jednoduché sa do nich vrátiť.

Podľa koordinátorky ČvO v Libanone, Estelle Petit, sa môžu v jednotlivých školách podmienky pre prijatie detí stále meniť, najmä ak ide o sýrske deti. Niektoré školy sa obávajú, že deti nebudú stíhať, iné ich jednoducho z kapacitných alebo finančných dôvodov registrovať nemôžu. Práve vzdelanie je pritom pre deti východiskom z neľahkej situácie.

V Libanone sa nám v tomto roku podarilo pomôcť desiatkam detí, aby sa opäť vrátili do škôl, z čoho sa nesmierne tešíme.

vzdelávanie v Shatile
V Shatile sa okrem iného venujeme aj doučovaniu detí a rôznym kurzom pre mladé dievčatá. Foto: Ján Husár

Vzdelanie môže deťom pomôcť vybudovať si lepšiu budúcnosť, zvládnuť traumatické zážitky a dievčatá môže ochrániť pred chudobou alebo predčasným sobášom. A aj v prípade, ak už boli vydané, sa vďaka vzdelaniu môžu lepšie zamestnať a stať sa samostatnejšími. Vzdelanie pritom potrebujú všetky deti, či už sú to deti rodičov na úteku, alebo aj domácich Libanončanov, ktorí sú chudobní alebo sa nachádzajú v ťažkej situácii. A to platí aj pre ženy.

Dievčatá a ženy sú piliermi spoločnosti

Človek v ohrození spolu s miestnym partnerom SB OverSeas realizuje hneď niekoľko aktivít pre podporu dievčat a žien. V utečeneckom tábore Shatila v Bejrúte okrem doučovania detí organizujeme aj kurzy pre mladé dievčatá, kde sa priúčajú rôznym životným zručnostiam a pleteniu, zúčastňujú sa voľnočasových aktivít a majú k dispozícii bezpečný priestor, v ktorom môžu diskutovať o tom, čo ich trápi.

V Akkare sa ženy môžu učiť remeslu od krajčírok a vizážistiek, vďaka čomu si v budúcnosti budú môcť nájsť lepšiu prácu. V oboch oblastiach doučujeme aj deti a pomáhame im, aby sa vrátili do školských lavíc. V Tripolise zase naša dobrovoľníčka Dáša asistuje pri organizácii kurzov a aktivít pre deti a doučuje ich francúzštinu, ktorá je v Libanone druhým jazykom, a rôzne iné predmety.

Posilnením dievčat a žien posilníme celú spoločnosť. A s prístupom k vzdelávaniu im dáme aj šancu samostatnejšie rozhodovať o svojich životoch a budúcnosti.

Ak chcete podporiť naše aktivity, urobiť tak môžete tu.

Ďakujeme.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie