Prejsť na hlávný obsah
05 feb 2009

Výmena skúseností medzi slovenskými a moldavskými investigatívnymi novinármi (2009)

V prvej polovici roka 2009 sme uskutočnili projekt výmeny skúseností medzi slovenskými a moldavskými investigatívnymi novinármi. Projekt mal za úlohu budovať kapacity a zvyšovať profesionalitu moldavských žurnalistov v kontexte transformujúcej sa moldavskej spoločnosti, a odovzdať slovenské skúsenosti s vedením a budovaním silných nezávislých médií.

Skúsení slovenskí novinári odovzdali počas dvoch seminárov  v Kišiňove svojim kolegom z Moldavska poznatky z oblasti investigatívnej žurnalistiky a politickej analýzy. Na príklade prípadových štúdií novinármi odhalených prípadov korupcie vo verejnej sfére, prepojenia politiky na organizovaný zločin a finančné záujmové skupiny, či ovplyvňovania nezávislostí médií a súdnictva na Slovensku, slovenskí novinári priblížili metodiku tvorby reportáží, získavania a overovania informácií, ako aj etických, právnych a praktických aspektov novinárskej práce.

Vo februári 2009 sa uskutočnil prvý seminár pre 20 novinárov v Moldavsku. Školiteľom bol redaktor denníka SME, Tom Nicholson. V júni 2009 nasledoval druhý seminár pre 24 moldavských novinárov, vedený Henrichom Krejčom, šéfom publicistiky TV Markíza, a Alenou Taranovou, reportérkou Rádia Expres.

V apríli 2009 sa uskutočnila návšteva moldavských novinárov na Slovensku. Šiesti žurnalisti mali možnosť stráviť jeden týždeň na praktickom tréningu v slovenských médiách (TV Markíza, Slovenský rozhlas, denník SME, týždenník .týždeň) a stretnúť sa so slovenskými expertmi na mediálnu oblasť ako aj predstaviteľmi mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti boja proti korupcii. Praktický tréning bol zameraný na oboznámenie sa so situáciou a metódami práce v slovenských médiách, porovnanie technickej a obsahovej kvality mediálnych výstupov a celkové zvýšenie odborných schopností moldavských novinárov.

Ďakujeme za podporu: National Endowment for Democracy

 

 

 

Fotogaléria:

 

Tom Nicholson s moldavskými novinármi- február 2009
Tom Nicholson s moldavskými novinármi- február 2009
Henrich Krejča predstavuje reláciu Paľba- jún 2009
Alena Taranová a Henrich Krejča na školení- jún 2009

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet