Prejsť na hlávný obsah
19 feb 2018
V kategóriach

Vyjadrujeme solidaritu s občianskou spoločnosťou v Maďarsku

13. februára 2018 predložila maďarská vláda parlamentu návrh legislatívneho balíčka, pozostávajúceho z troch zákonov, bežne označovaných ako “Stop Soros” balíček. Novonavrhovaná legislatíva by obmedzila schopnosť maďarskej občianskej spoločnosti plniť svoju funkciu tým, že od organizácií “podporujúcich migráciu” vyžaduje, aby získali národnú bezpečnostnú previerku a vládne povolenie na vykonávanie svojich základných činností. Navrhovaný zákon tiež vyžaduje, aby organizácie platili daň vo výške 25% z akéhokoľvek príjmu zo zahraničia získaného na “podporu migrácie”.

Tieto návrhy predstavujú snahu maďarskej vlády stupňovať útoky proti legitímnemu fungovaniu združení v rámci občianskej spoločnosti v Maďarsku, ktoré sa snažia presadzovať a chrániť ľudské práva, poskytovať právne a sociálne služby ľuďom v núdzi a verejne vyjadrujú nesúhlasné názory v tlači a on-line priestore.

Človek v ohrození sa preto rozhodol vyjadriť spolu s ďalšími desiatkami mimovládnych organizácií solidaritu s občianskou spoločnosťou a obrancami a obrankyňami ľudských práv v Maďarsku. Zároveň vyzývame maďarský parlament, aby odmietol navrhované zákony v plnom rozsahu a umožnil mimovládnym organizáciám a ochrancom ľudských práv pokračovať vo svojej práci, namiesto toho, aby sa museli brániť proti jeho útokom.

Plný text listu a zoznam podporujúcich organizácií nájdete TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie