Vyhlásili sme pomoc ľuďom na Ukrajine
V noci 24. februára bola Ukrajina, náš susedný štát, napadnutá Ruskou federáciou. Bomby dopadajú na mestá a prístavy. Životy civilistov, starých rodičov, matiek a detí sú ohrozené. Odmietame tento agresívny akt zo strany Ruska a žiadame všetkých o pomoc pre obyvateľstvo zasiahnuté vojnou. Slováci môžu ľuďom na Ukrajine pomôcť finančne.
Prvú pomoc zabezpečí 20 000 eur, ktoré sme vyčlenili z humanitárneho fondu. Ten je tvorený z pravidelných darov Klubu priateľov. Peniaze budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených jednotlivcov a rodín.
Vojna v našom bezprostrednom okolí je to najhoršie, čo sa mohlo stať. Konflikt prinesie množstvo obetí a mnoho ľudí bude nútených hľadať bezpečie inde. Je našou povinnosťou im pomôcť.
Marián Cehelník, koordinátor humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození
Zároveň dodáva, že sme pripravení poskytovať humanitárnu pomoc tam, kde to bude potrebné, či už na Ukrajine, kde pôsobíme od roku 2006 alebo doma na Slovensku, ak by sme sa stali útočiskom pre ľudí na úteku pred vojnou.
Ak uprednostňujete platbu priamo na účet, môžete tak spraviť na: IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716, Variabilný symbol 1111.
Prispieť sumou 5 eur môžete prázdnou SMS na číslo 837.
Človek v ohrození pôsobí na Ukrajine dlhodobo
Organizácia v Doneckej a Luhanskej oblasti opravovala zničené potrubia a zabezpečovala nepretržitý prístup k čistej vode pre nemocnice, školy a domovy pre seniorov. Pomáhala tiež deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Zrekonštruovala a vybavila triedy, kde sa žiaci môžu vzdelávať za pomoci nových didaktických pomôcok v prostredí, ktoré je bezpečné a príjemné. Opravovala domy poškodené v bojoch. Trénovala a zamestnala miestne opatrovateľky, ktoré sa rok starali o starých ľudí. Uľahčovali im každodenný život v tejto ťažko skúšanej oblasti.
Dôchodcom na východe krajiny, ktorí si z malých dôchodkov nemohli dovoliť zakúpiť palivo na kúrenie, nakúpila 53 ton drevených brikiet, teplé oblečenie a deky. Starkí a starké na bojovej línii tak mohli prežiť zimu v teple a zdraví. Rozdávala tiež hygienické balíčky, zdravotnícke pomôcky a prostriedky na ochranu proti koronavírusu.
Na Ukrajine pôsobíme od roku 2006, intenzívnejšie od 2014, kedy sa na východe krajiny rozpútal vojnový konflikt. Ľudia pri kontaktnej línii sa v priebehu pár mesiacov ocitli v patovej situácii, keď nemali kam odísť, zároveň zostať znamenalo prežívať zo dňa na deň v ťažkej situácii bez riešenia. Bez pitnej vody, drobných radostí zo života, bez tepla a základnej zdravotnej starostlivosti. Ešte aj polia mali často zamínované. Táto beznádej v zmenu zanechá aj na tých najsilnejších ľuďoch hlboké stopy.
Veronika Filipek, vedúca Oddelenia humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce v Človeku v ohrození
Pomáhať ľuďom, ktorí už takmer osem rokov žijú vo vojne bude Človek v ohrození aj naďalej.