Prejsť na hlávný obsah
20 feb 2025

Vojna na Ukrajine trvá už tri roky 

“Je desivé a smutné zároveň, že náš najmladší osemročný syn už dokáže rozlíšiť zvuk preletu Šáhida, samovražedného dronu, od zvuku preletu rakety.” Toto sú slová našej ukrajinskej kolegyne Yaroslavy z Poltavského regiónu, ktoré ilustrujú, čo Ukrajinci a Ukrajinky zažívajú posledné roky vo svojej krajine. 

Človek v ohrození pomáha na Ukrajine od začiatku plnej ruskej invázie v roku 2022. Za tri roky sme poskytli pomoc približne 250 000 ľuďom a dodali viac ako 3 900 ton materiálnej pomoci. Našu pomoc využili za ten čas ukrajinskí obyvatelia a obyvateľky už v 13 oblastiach – Černihivská, Donecká, Sumská, Zakarpatská, Ivano-Frankivská, Ľvovská, Kyjevská, Černovická, Čerkaská, Chersonská, Žitomyrská, Ternopiľská a Poltavská. Plne etablované kancelárie máme v Užhorode a v Kyjeve. Pomáhať neprestávame. Nemôžeme a nechceme.  

Prácu Človeka v ohrození vyzdvihla počas návštevy Zakarpatskej oblasti aj podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková. 

Ukrajincom a Ukrajinkám pomáhame aj na Slovensku. Kým spočiatku sme sa zameriavali najmä na humanitárnu pomoc a naplnenie ich základných potrieb, dnes má naša pomoc omnoho širší záber. V našich bezpečných priestoroch – Klubovniach – pomáhame ukrajinským ľuďom so začlenením do našej spoločnosti. Pomáhame im s hľadaním ubytovania, zamestnania, zdravotnej starostlivosti, škôl či škôlok. Organizujeme doučovania, voľnočasové aktivity, ochranu pre zraniteľné skupiny a pomáhame im aj s úradnými záležitosťami, keď sa na nás obrátia.

 

A čo všetko naša trojročná pomoc na Ukrajine obnáša?  

Za tri roky od invázie ruských vojsk na Ukrajine sme pomohli tisíckam vnútorne vysídlených ľudí, ale aj ostatným zasiahnutým obyvateľom a obyvateľkám. Dodali sme tony materiálnej pomoci – od palivového dreva, cez potraviny, hygienické potreby, školské pomôcky, oblečenie, ohrievače až po zariadenia do kolektívnych centier. Podporili sme aj miestne pomáhajúce organizácie a iniciatívy.  

Zorganizovali sme voľnočasové aktivity a vzdelávacie tábory pre deti, komunitné podujatia, školenia pre dobrovoľníkov, psychológov, pedagogičky a sociálnych pracovníkov či vedenie kolektívnych centier. Naše mobilné tímy poskytli psychosociálnu pomoc tým, ktorí to najviac potrebovali, aby lepšie zvládali situáciu a boli odolnejší. Opravili sme a zariadili ubytovne, modulárne domy aj protiletecké kryty pri školách a škôlkach, aby sa deti mohli bezpečne vzdelávať aj v ostreľovaných oblastiach.  Podporili sme podnikateľské projekty, aby si ľudia vysídlení z východu krajiny vedeli aj naďalej zabezpečiť živobytie, rovnako ako viaceré čiastkové projekty na pomoc ľuďom zasiahnutých vojnou. Je a bude toho ešte veľa…  Pre našu kolegyňu Andy Bednárikovú, vedúcu programu Shelter, sú však tie tri roky aj o tomto:

Pre mňa znamenajú najmä stovky osudov a príbehov, rozhovory s ľuďmi, ktorí museli opustiť svoje domovy a tiež vedomie, že nebudeme schopní pomôcť všetkým. Sú to poplachy, presuny do krytov, sledovanie letu rakiet na Telegrame, je to vrčanie generátorov počas výpadku prúdu aj plánovanie teplých spŕch. A sú to zároveň aj zoznámenia, lúčenia, priateľstvá na celý život a solidarita a húževnatosť Ukrajincov a Ukrajiniek, ktorú neprestanem obdivovať.

Pozrime sa na to cez čísla 

Pomoc sme poskytli viac ako 248 711 ľuďom, najmä vnútorne vysídleným osobám, ako aj ostatným zasiahnutým obyvateľom a obyvateľkám. Minuloročný prieskum nám ukázal, že ľudia, ktorým sme v roku 2024 pomohli, sa dokážu lepšie vyrovnať so svojou súčasnou situáciou. Uviedli aj to, že vďaka našej pomoci sa im zlepšila kvalita života. Minulý rok bol pritom veľmi náročný, keďže sa často útočilo na elektrickú infraštruktúru a tiež na mesto Kyjev.

Počas troch rokov sme Ukrajine dodali viac ako 3 900 ton materiálnej pomoci. Išlo najmä o pravidelné dodávky čerstvých a trvanlivých potravín, hygienických potrieb a nepotravinových položiek vrátane oblečenia, školských pomôcok, ohrievačov a iného vybavenia do kolektívnych centier či partnerských organizácií. 

Distribuovali sme 2 652 ton palivového dreva na podporu 600 rodín a takmer 5 000 potravinových balíčkov pre najohrozenejších obyvateľov a obyvateľky Zakarpatskej oblasti. Tiež sme dodali 42 ton brikiet na kúrenie starým ľuďom a zraniteľným rodinám, ktoré žijú v Sumskej oblasti blízko ruských hraníc. 1 230 ľudí dostalo poukážku na nákup zimného oblečenia a 8 300 ľudí priamo zimné oblečenie. 

V rámci nášho poskytovania ochrany zraniteľným skupinám sme uskutočnili viac ako 12 300 intervencií a služieb pre približne 24 000 ľudí a tisíce hodín voľnočasových aktivít pre deti. Medzi nimi boli komunitné podujatia, právne konzultácie a aktivity v oblasti rodovo podmieneného násilia a psychosociálnej pomoci, rehabilitačné tábory pre deti a ich matky, školenia pre dobrovoľníkov, dobrovoľníčky, psychológov, psychologičky, sociálnych pracovníkov a pracovníčky, učiteľov a učiteľky, vedenie a zamestnancov kolektívnych centier. 

Tiež sme zabezpečovali rovnaký a inkluzívny prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre deti a k trhu práce a pracovným príležitostiam pre zraniteľné a marginalizované skupiny. Boli to tábory pre viac ako 1 000 detí, doučovacie aktivity pre približne 500 žiakov a žiačok vrátane tých so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a tiež detí, ktoré boli nejakým spôsobom zasiahnuté zničenou Kachovskou priehradou. Rozdali sme  školské súpravy takmer 2 000 deťom vrátane tých so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi vzdelávacími potrebami.

Opravili a zariadili sme 27 protileteckých krytov pri školách a škôlkach, zariadili 20 detských ihrísk a 20 priestorov priateľských k deťom. 15 vzdelávacím inštitúciám sme prispeli na menšie opravy svojich protileteckých krytov.

Viac o živote v protileteckých krytoch si môžete pozrieť v reportáži.

Opravili a zariadili sme aj 53 kolektívnych centier. Zrekonštruovali sme alebo zariadili ubytovacie priestory a zlepšili tým podmienky na bývanie 3 140 ľuďom. Poskytli sme zariadenie do 42 modulárnych domov, v ktorých sa ubytovalo 154 ľudí a postavili jeden montovaný dom pre veľkú náhradnú rodinu. 

Miestne organizácie sú pre nás dôležitým partnerom. Rozdali sme preto 19 grantov na podporu podnikateľských projektov, aby sme spoločne mohli pomáhať. Zorganizovali sme  aj podnikateľské školenia, workshopy a kariérové poradenstvo pre 378 ľudí.  

A takto vnímajú tri roky vojny náš ukrajinský kolega a kolegyňa

Dushan, Užhorod

Čo cítim počas tejto strašnej vojny? Cítim strach. O seba, o svoju rodinu, o svojich kolegov a kolegyne, ktorí pracujú v Černihivskej, Poltavskej a Kijivskej oblasti. Mám veľký strach, keď sa zobudím v noci počas vzdušného leteckého poplachu. Vtedy mám pocit, akoby sa moje telo scvrklo a horelo. A je mi zle z toho, čo prežívajú ľudia na fronte a neďaleko frontu. No nič… Prežijeme to… Všetko bude zasa dobré…

Yaroslava, Poltavský región

Pred nejakými troma rokmi sme si ani len nevedeli predstaviť, že by sme mohli aj s deťmi  žiť v takýchto ťažkých podmienkach. Že sa každé ráno budeme zobúdzať s pocitom úľavy, že noc sa skončila. A pre rodinu dopadla pozitívne. Je desivé a smutné zároveň, že náš najmladší osemročný syn už dokáže rozlíšiť zvuk preletu Šahída, samovražedného dronu, od zvuku preletu rakety. Áno. Toto je pravdepodobne najdesivejšie.

Ak vám nie sú ľahostajné osudy Ukrajincov a Ukrajiniek a radi by ste nás podporili v tom, aby sme im mohli aj naďalej pomáhať, budeme vďační. Ďakujeme

A tu si môžete pozrieť svedectvá našich kolegýň a kolegov, ktorí pracujú a žijú na Ukrajine.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet