Prejsť na hlávný obsah
21 júl 2021

Vďaka Skutočnému darčeku sa môžu znevýhodnené deti v Moldavsku rozvíjať

V moldavských rurálnych regiónoch Gagauzsko a Taraclia pôsobíme už niekoľko rokov. Tentokrát sme sa zamerali na pomoc sociálne a zdravotne znevýhodneným deťom.

Systém podpory pre tieto deti v rámci škôl veľmi nefunguje, problemom je napriklad nedostupnost asistentov, ktorí by im počas vyučovania venovali potrebnú pozornosť a pomohli im s učivom. Centrá, ktore funguju mimo škôl, preto zohrávajú nenahraditeľnú rolu, nakoľko tu v poobedných hodinách dokážu poskytnúť Špecifickú starostlivosť pre znevýhodnené deti. Tam sa im trpezlivo venujú sociálni pracovníci zameraní na špecifické potreby detí. Centrám však častokrát chýba potrebná výbava. Aj vďaka Skutočnému darčeku sme ju niekoľkým z nich mohli doplniť.

Podporili sme tak šesť centier, ktoré navštevuje dokopy 218 detí so špeciálnymi potrebami. Zadovážili sme pre ne:

Všetky pomôcky sme mohli zaobstarať vďaka Skutočným darčekom z kategórie školské pomôcky, tabuľa do školy a čisté ruky. Zadovážené vybavenie sa v jednotlivých centrách mierne líši, vzhľadom na špecifické potreby detí, ktoré ich navšetvujú. Veľa detí, ktoré majú zdravotné znevýhodnenie, napríklad nedokáže písať na tabuľu. Preto sa financie zo Skutočného darčeka tabuľa do školy využili na zaobstaranie pomôcok, ktoré pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku.

Spoločným cieľom Skutočných darčekov, či už z kategórie Vzdelanie alebo Zdravie, však ostáva podpora detí, aby mohli aj napriek znevýhodneniam rozvíjať svoje schopnosti a talenty. Uľahčí sa tak aj práca ľudí, ktorí deťom venujú svoj čas, energiu a lásku.

Ďakujeme všetkým našim darcom, vďaka ktorým sme túto podporu mohli uskutočniť.

Skutočne darčeky sme v Moldavsku rozdávali v spolupráci s miestnou organizáciou Pro-Europa.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie