V Užhorode sa konala detská súťaž vo vzdušnej akrobacii. Nemohli sme nepomôcť!
Aj napriek nepriaznivým geopolitickým podmienkam organizačný tím nechcel súťaž rušiť a tak ju presunuli z pôvodného miesta konania Vinnycie, zo strednej Ukrajiny, do Užhorodu. Nemohli sklamať 135 detí vo veku 5 až 18 rokov z 11 regiónov Ukrajiny, ktoré sa na súťaž prihlásili.
Na súťaž vo vzdušnej akrobacii detí sme finančne prispeli a pomohli sme zabezpečiť halu, zaplatiť reklamu a certifikáty pre zúčastnených a zúčastnené, ďalej špeciálne náradie určené pre tento šport, rozhodcov a rozhodkyne medzinárodného uznania, technický personál, svetlá, hudbu, kameramana a fotografov.
O pomoc nás požiadal Vasyl Kut, riaditeľ regionálnej mládežníckej organizácie Zakarpatska – Molodyi Patriot (Mladý Patriot). Rozhovor s Vasylom viedli naše kolegyne v úkryte, pretože počas generálky, keď sa deti pripravovali na vystúpenia, začala znieť siréna.
Súťaž sa pôvodne mala konať v meste Vinnycia (cca 240 km od Kyjeva na juhozápad), no kvôli nepriaznivým vojnovým podmienkam sa po prvýkrát presunula do Užhorodu v Zakarpatskej oblasti. Sklamať deti a zrušiť alebo presunúť súťaž na budúci rok bolo neprípustné. Okrem 135 detí, ktoré chceli súťažiť priamo v hale, organizátori a organizátorky do miestnosti nainštalovali veľkoplošnú televíziu, aby sa aj deti s východnejších častí krajiny mohli predviesť a ukázať svoje zostavy online.
Vasyl Kut vraví, že príprava na súťaž bola zložitá, pretože počas tréningov častokrát zaznievali sirény, tak ako aj počas nášho rozhovoru s ním a tréningový proces bol neustále prerušovaný. Ďalším problémom bolo, že stres zo zmeny života, ktorý deti z vnútorne vysídlených rodín zažívajú, značne ovplyvnil kvalitu ich vystúpení.
Trénerka vraví, že vojna ovplyvňuje aj šport
Medzi gymnastkami bola aj sedemročná Kira, ktorú na súťaž priviedla jej mama Ľudmila Kharlamova. Ich rodina pricestovala do Užhorodu na konci marca z Kyjeva. Koncom leta sa Kira zapísala na hodiny gymnastiky a iba po dvoch mesiacoch trénovania, sa Kira zúčastnila súťaže, čo je obdivuhodné.
„Mám veľmi rada vzdušnú akrobaciu, viac ako tancovanie, ktoré som robila v Kyjeve,“ vraví Kira.
sedemročná súťažiaca Kira
Nikoletta Raiz, Kirina trénerka vraví, že vojna ma obrovský dopad na šport. Pred rokom alebo dvoma, chodila so svojimi dievčatami na súťaže každé tri mesiace a všetky chceli súťažiť, boli pozitívne naladené a motivované, teraz je situácie úplne odlišná.
„Ako trénerka sa bojím deti zobrať do iného mesta, preto sme sa rozhodli uskutočniť súťaž tu u nás v Užhorode. Všimla som si, že veľa detí je pod veľkým stresom zo súčasnej vojnovej situácie, často plačú a majú chvíľkové ataky paniky. Niektoré, ktoré mali dnes vystupovať, nakoniec nevystúpia pre neustály tlak, ktorý je na nich vyvíjaný v súvislosti s vojnou a zmenou ich životov.“
Nikoletta Raiz, trénerka malých gymnastiek
Nikoletta potvrdzuje, že neustály hluk sirén, ovplyvňuje výkony detí.
„Na skúške gymnastického náradia, som videla niektoré svoje zverenkyne, ktoré ešte pred rokom boli schopné predviesť jedinečné kúsky a dnes ich už nedokázali urobiť a ja som musela meniť program. Deti sú vyrušované častými záchvevmi v ich tele, ktoré sú spôsobené sirénami. To som predtým nepozorovala. Tri z mojich dievčat, ktoré učím, dnes nevystúpia kvôli neutíchajúcemu plaču.”
Keď sme sa Nikoletty spýtali, ako sa vyrovnáva s častými výkyvmi správania u detí, odpovedala, že sa s nimi snaží komunikovať a že sa snaží byť ich kamarátkou, ktorej sa môžu zdôveriť s čímkoľvek.
Samozrejme pri takejto súťaži vznikajú aj otázky, či by sa vôbec mala konať, keď sú deti pod takýmto stresom. Nikoletta má odpoveď aj na túto otázku:
„Určite to zmysel má, pretože takéto súťaže pomáhajú deťom odreagovať sa. Veľa z nich teraz trávi väčšie množstvo času hraním sa na telefónoch a tak sa k nim poľahky dostávajú zlé správy, ktorými sme teraz obklopení. Je to znepokojujúce. Keď sa zúčastňujú tréningov, ich myseľ je zamestnaná pozitívnejšími vecami a zaoberajú sa napríklad tým, akú hudbu vybrať, ako urobiť určitý trik, ako sa učesať, namaľovať, ako zlepšiť vystúpenie atď.“
Aby organizátori a organizátorky podporili a ocenili všetkých zúčastnených a zúčastnené, pripravili nakoniec odmeny a certifikáty pre každé dieťa.