Prejsť na hlávný obsah
12 nov 2014

Ukrajina: Volanie o pomoc

Vaše peniaze zo zbierky putujú k ľuďom v núdzi. Spolu s Vostok SOS im pomáhame prežiť vojnu.

Časť 1: Život na periférii

Fotograf Michal Burza sa vrátil z Donecka a Kyjeva. Priniesol obrázky plné utrpenia a beznádeje obyčajných chudobných ľudí žijúcich na periférii. Periférii svojej (bývalej či budúcej) krajiny, periférii mesta, periférii záujmu svojej vlády či celého sveta. Ako sám hovorí, už nechcel fotiť bojovníkov. „Miestami to bolo silné. Zopárkrát sme v Donecku išli k zemi, lebo niektoré z mín letiacich na letisko si o kilometer pomýlili destináciu.“ Navštívil našu partnerskú organizáciu Vostok SOS, bol svedkom rozvozu humanitárnej pomoci do miest, kde ľudia žijú týždne či mesiace bez elektriny, vody, jedla či akýchkoľvek peňazí.

don 26

Nemajú kam ísť, nemajú iné útočisko, len pivnice vlastných panelákov či domčekov. Každý deň sa snažia prežiť a čakajú, až sa boje skončia. Majú strach vyjsť z domu.

don 15

„Bol som vonku, keď to padlo na náš dom. Mám črepy v nohách,“ vraví muž v stredných rokoch. „Ošetrili ma na pohotovosti, ale naša nemocnica nefunguje.“

don 16

„Deti spávajú pod stolom. Nechodia do školy, nedostanú sa tam,“ povedala Michalovi ich matka. Nezáleží im na tom. Hlavné je prežiť ďalší deň.

Aj počas prímeria sa ostreľuje a každý deň zomierajú ľudia. Všade na sídlisku vidno ruiny toho, čo kedysi bolo obchodíkmi či autobusovou zastávkou.

don 10

Všade cítiť beznádej vyčerpaných ľudí. Je im jedno, ako sa to skončí. Chcú, aby sa to skončilo. Skromní a pokorní, stačí, aby ich nechali na pokoji.

Pomôžte nám zmierniť ich utrpenie. Za vaše príspevky nakúpime jedlo a zdravotné pomôcky pre ľudí, ktorí bez humanitárnej pomoci neprežijú. Nebuďte ľahostajní.

Číslo účtu:SK1711000000002621182213, Tatra banka, správa pre príjemcu: SOS Ukrajina. Do zbierky môžete prispieť aj prostredníctvom telefónov – služby VIAMO. Stačí ak pošlete ľubovoľnú sumu na číslo: 0907 369 399.

Foto: Michal Burza/Text: Zuza Fialová

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie