Prejsť na hlávný obsah
30 aug 2019

Ukončili sme projekt v Akkare: Čo všetko sa nám podarilo?

Región Akkar na severe Libanonu je chudobná a zanedbaná oblasť. Žijú v nej mnohé rodiny na úteku a je domovom aj pre chudobné libanonské komunity. V oboch skupinách obyvateľov sú stovky detí, ktoré nechodia do školy, alebo majú ťažkosti sa v nej udržať.

V Akkare sme počas jedného roka realizovali projekt, ktorý sa skončil s koncom augusta 2019. Naši kolegovia a kolegyne v Akkare robili vzdelanie dostupnejším aj pre deti a mladých ľudí, ktorí žijú v ťažkých podmienkach. Pretože iba vďaka dobrému vzdelaniu môžu mať nádej na lepšiu budúcnosť.

Doučovanie malo veľký úspech

„Napriek výzvam, ktoré súviseli najmä s politikou prijímania detí utečencov do libanonských škôl, sa nám podarilo zapísať 271 detí do verejných libanonských škôl,“ hovorí Estelle Petit, ktorá projekt koordinovala priamo v Libanone.

Mnohé deti v tejto oblasti majú problém zvládať učivo v libanonských školách. Okrem navrátenia detí do škôl sme sa preto sústredili aj na každodenné doučovanie. „Poskytli sme doučovanie a pomoc s úlohami 296 deťom z utečeneckých komunít, ale aj z chudobných libanonských rodín. Z týchto detí až 270 úspešne prešlo do vyššieho ročníka – niektoré dokonca s vyznamenaním!“ teší sa Estelle.

Po skončení doučovania sme zrealizovali prieskum medzi rodičmi týchto detí. Až 92% rodičov potvrdilo, že každodenná podpora detí im pomohla získať dobré známky. Z projektu pritom malo úžitok aj 16 učiteľov, ktorí deťom pomáhali. Počas celého roka dostávali rôzne tréningy zamerané na vzdelávacie metódy, triedy a ochranu detí – čo je oblasť, v ktorej sa väčšina z nich predtým nikdy nemala možnosť vzdelávať.

Naša práca sa týmto nekončí

Okrem práce s malými deťmi sme sa sústredili aj na mladých ľudí od 14 do 20 rokov. Zorganizovali sme pre ne odborné kurzy v profesiách stolárstva, holičstva, kozmetiky a krajčírstva. Popri tom sme im tiež zabezpečili kurzy anglického jazyka.

Naše kurzy navštevovalo 53 mladých chlapcov a dievčat z miestnych chudobných komunít aj spomedzi rodín na úteku. Až 45 študentov svoje kurzy úspešne ukončilo a šesť z nich si dokonca už našlo stáž v stolárstve alebo začali sami podnikať v kozmetike, krajčírstve či holičstve. Keď sme sa ich pýtali na ich dojmy zo vzdelávania, 41 z nich bolo presvedčených, že ich profesionálne príležitosti sa vďaka tomuto programu zvýšia.

Napriek všetkým týmto úspechom však podľa Estelle Petit zostáva realita detí a mládeže v Akkare ťažká.

V prieskume, ktorý sme si robili, nám 78% rodičov doučovaných detí uviedlo, že prítomnosť vzdelávacích centier ich povzbudila, aby svoje deti poslali do školy aj budúci rok. 12% rodičov sa však priznalo, že kvôli preprave, finančným či regulačným ťažkostiam, alebo kvôli problémom spojeným so sociálnou súdržnosťou je možné, že nebudú môcť poslať všetky svoje deti naspäť do škôl.

Foto: Ján Husár

„Horšie je, že minimálne 30% libanonských a sýrskych detí, ktoré sme podporili, denne čelí predčasnému sobášu, detskej práci, násiliu a iným nebezpečenstvám. Veľká väčšina z nich trpí aj tým, že sú utečencami v krajine, ktorej pravidlá sa menia tak, aby ich zatlačili naspäť do Sýrie,“ hovorí Estelle.

Naša práca sa teda ani zďaleka nekončí. „Stále potrebujeme urobiť ešte veľa práce pre tieto deti a mládež, aby sa raz ocitli v bezpečnom a stabilnom vzdelávacom prostredí, ktoré im umožní splniť si svoje sny a ambície,“ uzatvára Estelle Petit.

Napriek tomu nás pozitívne výsledky nabíjajú novou energiou ďalej v našej práci pokračovať. V Libanone sme už pôsobili v Shatile aj v Akkare a naše ďalšie kroky teraz smerujú do Tripolisu. O projekte, ktorý v septembri spustíme, vám povieme viac už čoskoro.

Projekt je podporený zo zdrojov SlovakAid. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie