Terénna pracovníčka: Túto drsnú krajinu majú ľudia vrytú v tvárach
Zabednené okná, poškodené strechy. Život bez denného svetla a v neustálom strese z ostreľovania, čo sa vážne podpisuje na psychickom aj zdravotnom stave. Aj taký je život v nárazníkovej zóne na východnej Ukrajine.
V dôsledku vojny vždy najviac trpia nevinní ľudia. Tak je tomu aj na východnej Ukrajine, kde vojna zmenila životy tisícov rodín. Nie každý pritom mohol opustiť vojnovú oblasť a utiecť do bezpečia.
Niektorí ľudia boli nútení zostať, či už preto, že boli starí a nevládni, kvôli zlému zdravotnému stavu, rodine alebo iným okolnostiam. Títo ľudia naďalej žijú v oblasti, kde sa po zotmení otvorene strieľa a hrozí im neustále nebezpečenstvo.
Ľudia žijú s tým, že sa im môže stať čokoľvek
Na východnú Ukrajinu sme sa okrem iného vybrali opravovať domy, ktoré sú napriek ostreľovaniu stále domovmi pre svojich obyvateľov. Síce poškodenými a mierne nefunkčnými, ale domovmi, v ktorých žijú seniori aj celé rodiny.
Za niekoľko mesiacov sa nám podarilo aj vďaka podpore slovenských darcov a darkýň opraviť až 50 domov. Vo väčšine prípadoch sme vrátili ľuďom denné svetlo a teplo: opravili sme rozbité okná, či rámy, ktoré boli poškodené od guliek.
Mnoho ľudí malo rozbité okná zabednené, pretože sa báli, že by si ku nim našla cestu zblúdená guľka. Niektorí obyvatelia si zničené okná dokonca zamurovali, aby sa ochránili, no v tme sa žiť nedá.
Niektorí obyvatelia kvôli nedostatku finančných prostriedkov na opravu vylomili okná z opustených domov a nasadili ich namiesto svojich zničených. „Nechceli prísť o posledné lúče svetla a chceli predísť zamurovaniu okna,“ vysvetľuje naša terénna pracovníčka Adéla Al Sharua, ktorá na Ukrajine dohliadala na opravu domov.
„Niekde sa tomu však nevedeli vyhnúť. Našli sme dokonca domy, kde boli zamurované nielen okná, ale aj dvere,“ opisuje Adéla. „Iní naopak okná nezabedňujú ani nezatvárajú. Žijú s tým, že sa im môže stať čokoľvek.“
Ľudia okrem nedostatku svetla žili aj v zime. Keďže nemali poriadne utesnené okná, chlad si poľahky našiel cestu aj ku nim domov. Mnohí si pritom nemôžu dovoliť vykurovať celý dom a kúria si len v izbe, kde trávia najviac času. Poškodené okná pre nich ale v hociktorej izbe znamenajú unikajúce teplo a tým aj väčšie náklady na palivo. Opravené okno teda môže znamenať veľkú pomoc.
Okná na 23 domoch sme mohli opraviť vďaka finančnej podpore od SlovakAid a až 27 domov sme mohli opraviť vďaka našim darcom a podporovateľom.
Všetky práce vykonávala miestna firma. Jeden z obyvateľov zničených domov, Oleg, sa dokonca stal členom nášho stavebného tímu a mal tak vďaka tejto aktivite prácu.
Otročia, aby prežili
Život na východnej Ukrajine nie je jednoduchý. Ľudia majú napríklad v okolí Mariupoľu obmedzený prístup ku vode. Tá, ktorú majú k dispozícii, nie je pitná, ale úžitková. Dá sa používať na varenie, ale nie na priamu konzumáciu. Podzemná voda je navyše kontaminovaná ťažkými kovmi, a preto sa voda z kohútika nedá piť. Vodu si preto treba kupovať v obchodoch, čo je pre miestnych veľmi nákladné.
Jedlo tu je tiež drahé, ceny potravín sa nelíšia od cien na Slovensku. Miestne príjmy sa však so slovenskými porovnať nedajú. Okrem cien jedla sú tu navyše aj vysoké ceny nájmov. „Od začiatku konfliktu sa nájmy zvýšili aj na viac ako dvojnásobok,“ opisuje Adéla.
A ako si to miestni môžu dovoliť? Nemôžu.
„Zarobia priemerne 200 eur mesačne, a aj to len v prípade ak človek robí učiteľa, administratívneho pracovníka na pošte, či predavača. Môžu si však zarobiť aj viac, v ťažnom priemysle, kde pracujú na tri smeny za zlých pracovných podmienok. Ľudia tu otročia, aby prežili,“ hovorí Adéla. A myslí to doslovne. Koreňom slova práca (ukrajinsky/rusky: работа – rabota) je tu totiž slovo otrok (ukrajinsky/rusky раб – rab).
Východná Ukrajina však nie je definovaná iba biedou, či vojnou. „Pre mňa má toto miesto veľmi silného ducha. Nielen z industriálneho hľadiska, ale aj z historického. Človek sa tu neustále dozvedá nové zaujímavosti. Je to ale tiež miesto, kde som sa prvýkrát stretla s ozajstnou Biedou. Túto drsnú krajinu majú ľudia vrytú vo svojich tvárach. Nepreháňam. Tak som to cítila,“ hovorí Adéla.
Konflikt na Donbase si vyžiadal naozaj veľa a stále nie je ukončený. „Akonáhle sa zotmie začnú na seba obidve strany otvorene strieľať,“ hovorí Adéla. Guľka si pritom nájde cestu do hocijakej domácnosti.
Všetko bohužiaľ vyriešiť nevieme, ale sme radi, že sme mohli pomôcť aspoň novými oknami a potrebnými opravami. Vďaka finančnej podpore SLovakAid a vďaka našim darcom sa až 50 domácností už nemusí tak obávať zimy.
Kampaň na pomoc na Ukrajine sme realizovali vďaka projektu „Rozvoj interných kapacít organizácie a jej externého dosahu so strategickým zameraním na posilnenie základne podporovateľov a filantropie na úrovni jednotlivcov“, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Tags: chudoba, domy, oprava, ukrajina, vojna