Prejsť na hlávný obsah
08 dec 2008
V kategóriach

Stovka exprezidentov píše OSN: Prepustite politických väzňov v Barme do konca roku 2008

112 bývalých prezidentov a premiérov z viac než 50 krajín spoločne zaslalo list generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, v ktorom ho vyzývajú, aby osobne vycestoval do Barmy a zaistil prepustenie 2100 politických väzňov.

Vznik listu inicioval bývalý nórsky premiér Kjell Magne Bondevik v spolupráci s americkou organizáciou Freedom Now a množstvom mimovládnych organizácií.

„Ide o nevídanú vlnu celosvetovej podpory pre barmský ľud a som potešený, že sa k môjmu upozorneniu na tento závažný problém pridalo toľko ďalších osobností“, uviedol Kjell Magne Bondevik, ktorý v súčasnosti vedie Centrum pre ochranu mieru a ľudských práv v Osle. „Spoločne vyzývame Spojené národy, aby zasiahli. Prvým krokom k dosiahnutiu národného zmierenia v Barme je stanovenie pevného termínu pre prepustenie všetkých politických väzňov“.

List je tiež pripomienkou toho, že OSN si stanovila prepustenie všetkých politických väzňov ako jeden zo svojich cieľov na rok 2008. Barmská vojenská junta však počet väzňov zvýšila z 1200 v júni 2007 na súčasných viac než 2100. Tento rok v októbri odsúdila najmenej 215 disidentov, budhistických mníchov, nezávislých novinárov a niekoľko ich právnych zástupcov. Medzi odsúdenými sú aj Nilar Thein, Su Su Nway a Min Ko Nain, ktorým bola udelená v marci tohto roka cena Homo Homini za obhajobu ľudských práv, ktorú každoročne udeľuje česká mimovládna organizácia Člověk v tísni.

„Barmský ľud sa spolieha na to, že Spojené národy podniknú kroky vedúce k zmene, ktorú zúfalo potrebuje tak na znovunastolenie demokracie vo svojej krajine, ako aj k riešeniu závažných humanitárnych problémov spojených s ľudským právami, ktorým musí čeliť,“ píše sa v liste.

Pod  list sa podpísali také osobnosti, ako sú Václav Havel, John Howard, Lionel Jospin, José Ramos-Horta, Margaret Thatcherová, Mary Robinsonová a Lech Wałęsa. Medzi signatármi zo Slovenska sú Ján Čarnogurský a Mikuláš Dzurinda.

pdf Text listu v angličtine

Podpora ľudských práv

Sme solidárni s ľuďmi na ceste z neslobody.

Podporujeme nezávislých občianskych aktivistov, snažíme sa získavať podporu slovenskej verejnosti a zvyšovať povedomie o ľudských právach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie