Prejsť na hlávný obsah
15 nov 2017

Spustili sme vianočnú kampaň Skutočný darček!

Veselá koza, dvadsať kurčiat, mesiac doučovania, pumpy a bandasky na vodu, záchod, či prvá knižka. To sú veci, ktoré bežný Slovák považuje za samozrejmé, v najchudobnejších častiach sveta však môžu spôsobiť malú životnú revolúciu. Práve tieto darčeky budú môcť Slováci oddnes až do Vianoc zakúpiť v novom charitatívnom e-shope Skutocnydarcek.sk.

„Je to možnosť urobiť radosť hneď dvakrát – obdarovať ľudí v chudobných častiach sveta vecami nevyhnutnými pre ich život a zároveň darovať sebe alebo blízkym dobrý pocit z pomoci druhým. Vďaka darom poľnohospodárskych zvierat budú mať rodiny napríklad v Keni možnosť zmeniť svoje stravovanie a rozšíriť ho o mliečne výrobky. Vďaka pumpám a kanistrom budú mať ľudia napríklad v Južnom Sudáne šancu dostať sa k čistej a bezpečnej pitnej vode, ku ktorej inak nemajú prístup. Vďaka darčeku „doučovanie“ budú mať deti z chudobných komunít na Slovensku šancu na lepšie výsledky v škole,” hovorí riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý.

Na www.skutocnydarcek.sk si darca vyberie darček, ktorý chce darovať, kúpi a zaplatí ho rovnako, ako v akomkoľvek komerčnom e-shope. Následne získa certifikát o nákupe, ktorý spolu s venovaním môže darovať blízkemu.

“Vybrané darčeky nakúpime priamo v  krajinách, kde pôsobíme a darujeme ich ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú – väčšina preto pôjde do Kene, Južného Sudánu, Afganistanu, Iraku, Libanonu a Nepálu, ale aj na Slovensko. Informáciu o použití daru potom všetci darcovia dostanú. Pôjde tak o skutočnú a adresnú pomoc,” dodáva Braňo Tichý.

Podobné “obchody” fungujú v mnohých krajinách západnej Európy, napríklad vo Veľkej Británii alebo v Holandsku. Inšpiráciou bol najmä e-shop českej sesterskej organizácie Člověk v tísni, ktorá obchod s veľkým úspechom prevádzkuje už takmer 10 rokov.

Kampaň charitatívneho e-shopu Skutocnydarcek.sk podporili aj viaceré slovenské osobnosti. Odfotili sa s papierovou maketou kozy, ktorá sa stala symbolom celého projektu. Fotografie kozy na miestach, kde „ju netreba“ (napr. divadlo, nahrávacie štúdio, rádio, a pod.) budú zdieľať spolu s heslom “Daruj kozu tam, kde ju treba” napríklad spevák Lasky zo skupiny Para,herečka a blogerka Kristína Farkašová, herečka Táňa Pauhofová, blogerka Lýdia Petrusová, spisovateľka Veronika Šikulová, režisér Nikita Slovák a mnohí ďalší, ktorí začnú fotografie postupne zverejňovať na sociálnych sieťach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie