Prejsť na hlávný obsah
23 jan 2019

V moldavskom meste Komrat sme slávnostne otvorili nové klientske centrum

Zvykli ste si už na klientske centrá, v ktorých môžete množstvo dokladov a úkonov vybaviť pod jednou strechou? V moldavskom meste Komrat s tým ľudia doteraz nemali skúsenosť. To sa však od konca januára mení.

Nové klientske centrum občanom umožní prístup k najrôznejším službám na jednom mieste. Naša koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Andrea Najvirtová ho v stredu 23. januára spolu s ďalšími slávnostne otvorila v Komrate, hlavnom meste autonómnej moldavskej oblasti Gagauzsko.

Zriadenie klientskeho centra bolo súčasťou projektu, v rámci ktorého sme spolu s partnerskou organizáciou podporili dve mestá – Komrat a Ceadir-Lunga – v efektívnejšom poskytovaní služieb občanom. Vďaka klientskym centrám si budú môcť občania Komratu jednoducho a pohodlne vybaviť všetky potrebné žiadosti a potvrdenia na jednom mieste.

„Otvorenie klientskeho centra bude prínosom najmä pre dôchodcov a invalidov, ktorí odteraz nebudú musieť chodiť po schodoch po rôznych kanceláriách“ priblížila počas konzultácií Olga Patutita, sociálna pracovníčka v meste Komrat.

Je dôležité, aby každý vedel, kam má prísť

Slávnostného otvárania sa zúčastnili aj primátor mesta Komrat Sergej Atanasov a Christopher Kaczmarski, riaditeľ programu „Moja komunita“ Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID), s ktorou sme pri zriaďovaní klientskych centier spolupracovali. Sergej Anastasov počas slávnostnej ceremónie poznamenal, že „klientske centrum do mesta prinesie skúsenosť krajín, kde ľudia nečakajú v radoch”.

Christopher Kaczmarski poznamenal, že klientske centrum reprezentuje inovatívny nástroj na zjednodušenie vybavovania dokladov a informácií. Nové centrum okrem toho zefektívni aj vnútornú organizáciu práce zamestnancov úradu.

„Je veľmi dôležité využiť skúsenosti z miest, kde každý obyvateľ vie, kedy môže prísť a obdržať potrebnú informáciu. Naša krajina žiaľ v tejto otázke zaostáva, a my sme nemali ani skúsenosti ani dostatok finančných prostriedkov, aby sme taký projekt realizovali. Ďakujem všetkým za spoluprácu.” dodal primátor Sergej Atanasov.

Do Moldavska prišla pomôcť aj slovenská expertka

„K otvoreniu klientskych centier sme samosprávy inšpirovali počas ich študijnej návštevy na Slovensku, v roku 2015 v Trnave,“ vysvetľuje Andrea Najvirtová z Človeka v ohrození.

Samotnému otvoreniu centra o pár rokov neskôr predchádzali polročné prípravy. Zástupcovia samospráv sa najskôr zúčastnili novej študijnej návštevy zástupcov samospráv na Slovensku, aby získali skúsenosti z už fungujúcich klientskych centier. Absolvovali tiež rôzne školenia a konzultácie priamo v Moldavsku.

V prvých dňoch fungovania nového centra majú navyše ďalšiu pomoc zo Slovenska – expertku Máriu Petríkovú, vedúcu odboru právneho poradenstva a klientskych služieb mesta Hlohovec. Zamestnancom klientskeho centra poskytuje individuálne aj skupinové konzultácie, v ktorých hľadajú najlepšie spôsoby pre optimalizáciu fungovania centra. Spoločne tiež reflektujú ich prvé skúsenosti.

Druhé centrum v meste Ceadir-Lunga bude otvorené začiatkom februára.

Človek v ohrození dlhodobo realizuje projekty výmeny skúseností v transformačných krajinách v oblasti efektívneho výkonu samospráv a dobrej správy vecí verejných prostredníctvom posilňovania inštitúcií lokálnej demokracie, transparentnosti a kapacít občianskej spoločnosti. Projekt je realizovaný v spolupráci s moldavskou organizáciou ProEuropa a financovaný z prostriedkov SlovakAid. Zriadenie klientských centier bolo realizované v spolupráci s Americkou agentúrou pre medzinárodný rozvoj (USAID).

Tags: , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet