Prejsť na hlávný obsah
29 máj 2019

Skutočný darček nepomáha len na Vianoce. V Keni už premieňa celé komunity

Koza Božka, ktorá zavítala aj k prezidentovi Andrejovi Kiskovi, si naďalej hovie vo svojom slovenskom domove. Africké kozy, ovce a iné Skutočné darčeky však už pomáhajú celým komunitám.

Koniec roka 2018 sa niesol v znamení kozy Božky, ktorá upozorňovala na Skutočný darček. Na stránke Skutocnydarcek.sk si ľudia mohli zakúpiť dar, ktorý poteší dvakrát. Okrem toho, že pomôže ľuďom v núdzi, mohol certifikát niekoho potešiť pod vianočným stromčekom.

Kučeravá ovečka či 100-percentná koza a mnohé iné ale nepomáhajú len na Vianoce. Ľuďom v núdzi dávajú nádej na lepšiu budúcnosť počas celého roka. V máji naše kolegyne spolu s fotografom Tomášom Halászom vycestovali do Kene, aby boli pri odovzdaní prvých tohtoročných darčekov a navštívili komunity, ktoré ich dostali pred rokom.

Foto: Tomáš Halász
V máji sme v Keni distribuovali prvé Skutočné darčeky v nových komunitách. Foto: Tomáš Halász

Skutočné darčeky chránia aj pred požiarom

Skutočné darčeky smerujú do rodín v centrálnej Keni už druhý rok. Človek v ohrození projekt realizuje v spolupráci s miestnou organizáciou NECOFA, ktorá sa špecializuje na ekologické a udržateľné farmárčenie. V máji sme spoločne rozdali v prvých štyroch komunitách kozy, ovce, sadenice, ale aj solárne lampy a hlinené piecky, ktoré sa tu ukázali byť veľmi potrebné.

„Vďaka kozám a sliepkam majú rodiny výživu pre seba aj svoje deti a prebytky môžu predávať. Ovce im navyše poskytujú aj vlnu. Obrusy, čiapky či svetre, ktoré z nej vyrobia, môžu opäť predávať ďalej,“ uviedol Samuel Karanja Muhunyu z NECOFA.

Sadenice pomáhajú opäť zalesniť spustošené územia, poskytujú tieň pre pestované plodiny a ochranu pred vetrom. Keď trocha vyrastú, ich konáre sa môžu použiť na oheň pre varenie a nakoniec ich po 5 – 6 rokoch môžu obyvatelia celé spracovať a predať ako stavebné drevo.

„Solárne lampy umožňujú deťom učiť sa aj po zotmení a chránia rodiny pred škodlivými výparmi a rizikom požiarov z petrolejových lámp,“ popisuje Samuel K. Muhunyu. Hlinené piecky zase ušetria množstvo použitého dreva, ktoré je tu vzácnou komoditou. Chránia tiež pred rizikom požiaru a umožnia ženám variť výživnejšie jedlá, ktoré doteraz na jednoduchom ohni pripraviť nemohli.

Hlinená pec je tiež Skutočný darček
Aj takáto hlinená piecka môže byť nesmierne dôležitá pre obživu. Foto: Tomáš Halász

Ženy sú hybnými silami celých komunít

Do každej komunity smerujú darčeky, ktoré sú tam práve najviac potrebné. „Naši kolegovia rodiny pravidelne navštevujú a pracujú s nimi. Poznajú ich problémy a po odovzdaní Skutočných darčekov sledujú ich postupný vývoj,“ vysvetľuje mediálna koordinátorka Frédérique Hazéová.

Skutočné darčeky pritom slúžia celým komunitám, nie len jednotlivcom. „Mláďatá poputujú k susedkám a všetci členovia dohliadajú na to, či sa obdarované rodiny o svoje darčeky dobre starajú. Často pritom pracujeme so ženskými skupinami, ktoré sú hybnými silami komunít,“ vysvetlil Samuel K. Muhunyu z miestnej organizácie NECOFA.

To možno vidieť aj v oblastiach, kde boli Skutočné darčeky udelené pred rokom. Zvieratá sa rozmnožili, mláďatá dostali nové rodiny, deti majú lepšiu výživu a môžu chodiť do školy. „Ak príde niekto nový a nebude mať nič, darujeme mu z našich sliepok,“ hovorí Sylvia Kurui, mladá žena, ktorej rodina pred rokom dostala dve sliepky. Dnes ich po dvore behá viac ako desať.

Sliepka je viac než len malé zviera.
Sylvia Kurui s jej manželom Oscarom a dcérkou Ashleen. Foto: Tomáš Halász

Začínali znova od nuly

Komunity, s ktorými Človek v ohrození v Keni pracuje, sú najmä vnútorne vysídlení ľudia a členovia kmeňa Ogiek. Veľká časť týchto komunít má za sebou traumatické zážitky a všetky potrebujú pomocnú ruku.

„Kvôli povolebnému násiliu boli v minulosti stovky rodín premiestnené do slumov, kde žili v hrozných podmienkach. Pravidelne sa tam šírili požiare a mnohí z nich prišli ešte aj o svoje prechodné príbytky,“ vysvetľuje Andrea Najvirtová, koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození.

Po upokojení situácie začala vláda niektoré z rodín postupne presúvať na prázdne poľnohospodárske územia. Začínali však s prázdnymi rukami a postaviť sa na vlastné nohy bolo nesmierne náročné. Skutočné darčeky týmto rodinám pomáhajú naštartovať si živobytie.

Foto: Tomáš Halász
Sadenice pomáhajú opäť zalesniť spustošené územia a ochraňujú pred vetrom. Foto: Tomáš Halász

V okolí lesnej oblasti Mau žijú aj členovia a členky kmeňa Ogiekov, ktorých životný štýl dodnes pripomína pravekých lovcov a zberačov. „Ogiekovia žili stovky rokov v symbióze s okolitým lesom, no štát ich nárok na jeho územia dlho neuznával. Až pred dvoma rokmi sa dočkali uznania ich práva, no na reálne uplatnenie stále čakajú,“ hovorí Andrea Najvirtová.

Lesná oblasť Mau sa navyše výrazne zmenšila kvôli odlesňovaniu a ničeniu ekosystémov, čo ohrozilo aj jej obyvateľov.

Distribúcia Skutočných darčekov bude v Keni pokračovať počas celého roka. Okrem už uvedených prídu na rad aj sliepky či semená strukovín, ktoré sú potrebné pre lepšiu výživu obyvateľov. Skutočné darčeky však poputujú aj na Ukrajinu, do Libanonu či do Mjanmarska.

„Darčeky z kategórie vzdelávania v neposlednom rade využívame aj u nás na Slovensku. Doučovanie či prvé knižky tu pomáhajú stovkám detí z vylúčených rómskych komunít,“ uzatvára Frédérique Hazéová.

Foto: Tomáš Halász
Vďaka ovčej vlne môžu ženy predávať výrobky, ktoré samé upletú a utkajú. Foto: Tomáš Halász
Tags:

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet