Prejsť na hlávný obsah
16 sep 2024

Rýchly manuál pomoci pri povodniach 

Extrémne dažde a prívalová voda ohrozujú majetok a ľudské životy. Na viacerých miestach je situácia kritická. Čo robiť a ako pomáhať sebe a ostatným?  

Všímajte si ľudí okolo seba  

Prírodné katastrofy sú ťažkou skúškou pre nás všetkých, najviac však ohrozujú zraniteľné skupiny – starší a zdravotne znevýhodnení ľudia, rodiny s jedným rodičom, ľudia bez domova a v hmotnej núdzi. Opýtajte sa, či sú v poriadku a či nepotrebujú pomoc.  

Zdieľajte informácie  

Zdieľajte aktuálne informácie týkajúce sa povodní. Myslite aj na ľudí, ktorí nemajú z rôznych dôvodov prístup k internetu. Vysvetlite, čo sa deje, ako postupovať, kde môžu vyhľadať pomoc, aká je predpoveď na najbližšie hodiny. Pri poskytovaní informácií buďte pokojný a uistite ich, že nie sú sami.  

Myslite na vlastné zdravie a bezpečnosť  

Prírodné katastrofy môžu vytvoriť vyhrotené situácie, v ktorých chcete v dobrej viere za každú cenu pomôcť. Nekonajte na vlastnú päsť a neohrozujte svoj život. Zachovajte pokoj a rozvahu. Obráťte sa na políciu, hasičov, záchranné zložky a postupujte podľa ich inštrukcií (volajte na linky tiesňového volania 112 alebo 158). 

Pomáhajte koordinovane 

Skôr, než niekam zavoláte, dôkladne si preštudujte informačné kanály inštitúcií, ktoré na mieste pomáhajú. Ak máte nápad, ako pomôcť, venujte chvíľu času vyhľadávaniu na internete. Je možné, že podobný nápad už niekto mal a ak ho schválila aj miestna inštitúcia (obec, záchranné zložky, neziskovka), pridajte sa k pomoci.   

Materiálna pomoc  

Nevozte materiálnu pomoc nikam bez toho, ak o to vyslovene nežiada organizácia alebo inštitúcia, ktorá na mieste pomáha. V dobrej viere môžete narobiť viac starostí tým, že zamestnáte pomáhajúcich pracovníkov, ktorí potrebujú riešiť iné veci.  

Pozor na zosuv pôdy 

Prívalové dažde prinášajú riziko zosuvu pôdy. Pozorne sledujte zmeny okolia, náhle zmeny výšky hladiny toku alebo povrchu zeme. Zosuv pôdy môžu naznačovať aj neobvyklé zvuky v podobe praskajúcich skál alebo stromov. Ak sa nachádzate vonku, presuňte sa najbližšie vyvýšené miesto mimo trasy zosuvu pôdy. Ak nemáte možnosť uniknúť, schovajte sa za skupinu väčších stromov alebo v najbližšej čo najodolnejšej budove. Ak sa nachádzate v budove, presuňte sa čo najďalej od ohrozenia a na najvyššie poschodie.  

Dbajte na hygienu 

Pri záplavách je veľmi dôležité dodržiavať hygienické pravidlá. Často a dôkladne si umývajte ruky pitnou vodou a mydlom a utierajte sa do papierových obrúskov, najmä ak ste boli v kontakte so záplavovou vodou. Neumytými rukami sa nedotýkajte tváre. Pri práci s naplaveným materiálom, pri odstraňovaní nánosov bahna a ďalších prácach používajte gumové rukavice a pevnú nepremokavú obuv. 

Jedlo a voda 

Na pitie používajte len vodu, ktorej zdravotná nezávadnosť bola overená. Nejedzte zaplavené potraviny! Výnimku majú tie, ktoré sú hermeticky uzavreté (napr. konzervy). Pred prípravou jedla je nutné konzervy očistiť a dezinfikovať. Zaplavené potraviny, ktoré neboli hermeticky uzavreté je potrebné zlikvidovať. V prípade prvých príznakov nevolnosti (bolesti a kŕče v bruchu, zvracanie, hnačka, zvýšená teplota, vyrážka) kontaktujte lekára.  

Prispejte na pomoc obetiam povodní 

Pri povodniach je kľúčové pomáhať okamžite, pomoc však bude potrebná, aj keď voda opadne. Mnohé domácnosti budú zničené a kontaminované. Prispejte na pomoc ľuďom zasiahnutým povodňami, aby si mohli opraviť svoje domovy.  

Ak chcete pomôcť a darovať ľuďom postihnutým povodňami,

viete tak urobiť TU.

Ďakujeme.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet