Prejsť na hlávný obsah
20 sep 2013
V kategóriach

Prvá kubánska delegácia na konferencii FORUM 2000

V dňoch 15.-18.septembra 2013 sa v Prahe konala už sedemnásta konferencia FORUM 2000. Témou tohto ročníka bola demokratická transformácia spoločnosti a diskutovalo o nej viac než 100 svetovo uznávaných rečníkov – politikov, akademikov, aktivistov, novinárov, ale aj podnikateľov. K najvýznamnejším určite patrili: Jeho svätosť Dalajláma, Aun Schan Su Ťij, Frederik Willem de Klerk, Čchen Kuang-čcheng, a ďalší. Niektoré diskusie je možné si pozrieť zo záznamu.

IMG 2187Konferencie sa zúčastnili aj naši pracovníci Nora Beňákova riaditeľka festivalu Jeden svet a Paulína Böhmerová , ktorá sa venuje podpore ľudských práv na Kube.
Po prvýkrát sa podarilo na konferenciu pozvať aj kubánsku delegáciu, ktorej kubánske štátne orgány povolili vycestovať. Vďaka tomu sa mohla hlavných panelov zúčastniť aj jedna z najvplyvnejších osôb sveta – kubánska bloggerka a aktivistka Yoani Sanchez.

Spolu s ňou do Prahy priletel aj Dagoberto Valdes Hernandez, zakladateľ občianskeho časopisu Convivencia a nositeľ viacerých ocenení za podporu občianskej spoločnosti na Kube. Po návšteve Prahy, plánuje cestu aj na Slovensko. Spolu so svojimi troma kolegami zo združenia absolvuje stáž,  ktorú pre nich pripravujeme. Súčasťou bude aj verejná diskusia o zmenách na Kube. Viac o diskusii.

IMG 2176Dagoberto Valdes Hernandez

Editor magazínu Convivencia, v ktorom sa s kolektívom ďalších autorov venuje etickým a občianskym otázkam kubánskej spoločnosti.
Je zakladateľom a riaditeľom Občianskeho a náboženského vzdelávacieho centra, zakladateľom a editorom magazínu Vitral, ktorý redigoval v rokoch 1993-2007.
V rokoch 1999-2005 bol vymenovaný pápežom Jánom Pavlom II. členom Pápežskej rady pre spravodlivosť a mier vo Vatikáne.
Je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení (napr. Ceny princa Clausa za rozvoj a kultúru).
V roku 2013 je tiež jedným z rečníkov pražského Fóra 2000.

Prajem si podporiť šírenie objektívnych informácií na Kube.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie