Prejsť na hlávný obsah
04 nov 2011

Projekt v Hizatkhaile sme úspešne ukončili

 

Hizatkhail

V Afganistane v obci Hizatkhail sme úspešne ukončili v novembri 2011 projekt socioekonomického rozvoja vidieka, ktorý sa uskutočnil pod vedením nášho terénneho pracovníka Matúša.
400 miestnym ženám sme poskytli odborné školenia, ktoré im ukázali ako správnym spôsobom využiť úrodu, ako si predajom spracovaných produktov zarobiť, a ako zlepšiť stravu a zdravie všetkých členov domácnosti.

Aj takýmto spôsobom sme chceli prispieť k rozvoju chudobných vidieckych komunít.

Človek v ohrození realizoval tento projekt v spolupráci s dlhoročným partnerom, afganskou ženskou organizáciou Afghan Women´s Resource Center.

Počas dvoch rokov sa nám podarilo vyškoliť 400 žien v efektívnejšom pestovaní poľnohospodárskych plodín a ich ďalšom Hizatkhail2spracovaní, základoch podnikania, marketingu, predaja produktov, v zdravotnej starostlivosti, zabezpečení výživy pre rodiny a v otázkach hygieny, sanitácie, ochrany životného prostredia a bezpečnosti v domácnosti.

Makai, účastníčka projektu:
„Prácu nemám, zarába len manžel. Predtým som doma robievala jablkový džem a zavárala, ale vždy sa mi všetko skazilo. V centre som sa naučila kvalitne spracovávať plodiny, pripravovať džemy a  zaváraniny. Teraz produkty posielam na trh a zarobím tak nejaké peniaze pre rodinu,“

Vytvorili sme 10 ženských skupín a jeden “Production House“, ktorý účastníčkam pomáha rozbehnúť podnikateľské aktivity v oblasti predaja ovocných a zeleninových produktov. Jednotlivé výrobky (zaváraniny, omáčky, džemy a pod.) boli pod spoločnou značkou zaregistrované na miestnych úradoch a získali sme povolenie na ich predaj v obchodoch.

Zahira, účastníčka projektu:
„Mám sen do budúcna. Chcela by som mať s manželom obchod, budem doma vyrábať tieto produkty a môj muž ich bude predávať na trhu.“

Týmto projektom sa nám podarilo zvýšiť aj povedomie o rovnakých právach žien a mužov u 3 500 obyvateľov v obci Hizatkhail.

Aj táto úspešná aktivita nám ukázala, že naša práca nie je zbytočná. Vďaka patrí taktiež vám, ktorí nás neustále podporujete.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie