Prejsť na hlávný obsah
28 feb 2022
V kategóriach

Pre Ukrajinu sme vyzbierali už viac ako milión eur. Najväčšia pomoc je teraz potrebná na hraniciach

Napadnutie Ukrajiny Ruskou federáciou medzi Slovákmi zdvihlo obrovskú vlnu solidarity. Za prvé štyri dni sme vyzbierali už 1,2 milión eur. Najväčšia pomoc bude potrebná v nasledujúcich mesiacoch. Pomáhať môžete preto aj naďalej.

Slováci sú pripravení pomáhať nielen finančne. „Od vyhlásenia pomoci ľuďom na Ukrajine nám denne chodia stovky správ a telefonátov. Ľudia ponúkajú ubytovanie, materiálnu pomoc ale aj právne a psychosociálne služby pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou,” informuje Lenka Kačmárová, manažérka komunikácie a PR v Človeku v ohrození. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, drobní podnikatelia ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Na dobrovoľnícku výzvu organizácie reagovalo už viac ako 3 500 ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť s logistikou, tlmočením alebo ubytovaním. Sklady na pohraničí sa naplnili v priebehu dvoch dní.

Pomáhame na slovensko-ukrajinskej hranici

Naši humanitárni pracovníci sú na slovensko-ukrajinskej hranici, kde pomáhajú budovať sociálne zázemie pre najdôležitejšiu prvotnú pomoc pre ľudí, ktorí prichádzajú. Zriadili dve stanoviská pri hraniciach na slovenskej strane – v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom. Vo Vyšnom Nemeckom bude k dispozícií vyhrievaný stan ako útočisko, kde sa ľudia môžu zohriať, občerstviť a predovšetkým tu nájdu potrebnú psychosociálnu podporu. Slúžiť bude najmä matkám s deťmi, pre ktoré sú na mieste aj hračky. Na mieste sme zabezpečili aj mobilné toalety.

Pomoc je potrebná aj na druhej strane hraníc. „Na ukrajinskej strane je viac ľudí a potrieb, kolóny áut stoja a stovky ľudí čakajú na pomoc dlhé hodiny,” komentuje aktuálnu situáciu naša riaditeľka Andrea Najvirtová. „Boli sme sa pozrieť za hranicou Ubľa – Velykyj Bereznyj, rozbiehame tam humanitárnu pomoc. Na ukrajinskej strane čaká približne tisíc áut, čakacia doba je jeden deň na autá. Na mieste sme pripravili zázemie, vykurovaný stan, deky, čaj a občerstvenie. Veľmi dôležité bolo zabezpečiť aj mobilné toalety,“ dodáva Andrea Najvirtová. Spolu so svojimi kolegami sa tiež zúčastnila stretnutia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a starostami okolitých obcí, ktorých informovali o rozbiehajúcej sa pomoci na druhej strane hranice.

Najdôležitejšia bude dlhodobá pomoc po opadnutí najsilnejších emócií

„Väčšina ľudí, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, sa tu zatiaľ zdržuje krátko, väčšinou len prechádzajú, majú tu niekoho, kto na nich čaká, alebo už majú konkrétny cieľ cesty,” hodnotí situáciu na pohraničí Andrea Najvirtová. Dôležitá podľa jej slov bude najmä dlhodobá pomoc. „Sme len na začiatku, vojna u našich susedov trvá zatiaľ len pár dní. Očakávame, že s ďalšími dňami budú prichádzať práve ľudia bez kontaktov, plánov a zo vzdialenejších častí Ukrajiny. Pomoc bude potrebná minimálne niekoľko nasledujúcich mesiacov.”

Ľudí prosíme, aby si šetrili svoju energiu a pomoc rozložili v čase. Táto kríza podľa slov humanitárnych pracovníkov neskončí zajtra a ľudia z Ukrajiny budú pomoc potrebovať aj o niekoľko mesiacov. Vyzývame vás tiež, aby ste na miesto nenosili materiálnu pomoc na vlastnú päsť a reagovali len na organizované výzvy.

Veľmi oceňujeme spoluprácu so samosprávami, políciou, štátnymi orgánmi a ďalšími mimovládnymi organizáciami, ktoré sú priamo na mieste. Vďaka nej môžeme spoločne pomôcť čo najviac ľuďom. Úzko spolupracujeme aj s českými kolegami z Člověka v tísni, ktorí pomáhajú na slovensko-ukrajinských hraniciach, aj v Ľvove. „Vysielame prvý konvoj humanitárnej pomoci do Ľvova, ktorý o ňu požiadal, a budeme v dodávkach pokračovať kamiónmi aj po železnici. Konvoje budú voziť trvanlivé potraviny, základné hygienické pomôcky, zdravotnícky materiál a ďalšie veci podľa požiadaviek na adresnú pomoc,” uzatvára aktuálnu pomoc Šimon Pánek, riaditeľ Člověka v tísni.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet