Prejsť na hlávný obsah
25 aug 2020

Prázdninový výlet je skutočným darčekom a pre chudobné deti výnimočným zážitkom

Na Slovensku stále žijú deti, ktoré nikdy neboli na výlete, v cukrárni, na kúpalisku či v kine. Ich rodičia žijú v generačnej chudobe a nemajú na to peniaze ani čas. 

Vďaka ľuďom, ktorí kúpili Skutočný darček Prvé kroky von, mohli zažiť deti aspoň jeden výnimočný prázdninový deň. Takéto výlety sú pre deti veľmi dôležité. Spoznávajú cez ne svet a učia sa o všetkom, čo leží za hranicami osady.

Bez pomoci by sa na ne ale nedostali. Veľmi sa preto tešíme, že deti vo všetkých piatich lokalitách, kde pôsobíme, môžeme vďaka Skutočným darčekom brať na menšie aj väčšie výlety.

Už cesta vlakom a autobusom je zážitok

Pre chudobné rodiny s deťmi z Kojatíc je výlet von z osady vzácny. Tieto prázdniny mohli vďaka našim darcom navštíviť napríklad Košice. Už na začiatku výletu mali deti veľkú radosť zo samotného cestovania. Mnohé z nich sa viezli vlakom a autobusom prvýkrát.

Okrem Dómu svätej Alžbety si všetci pozreli nádherný Jakabov palác a kto si trúfol zdolať 160 schodov do Žigmundovej veže, bol odmenený výhľadom na celé Košice a okolie. Osvieženie kávou, zmrzlinou a zákuskami, ako aj pizza, ktorú si mohli objednať sami, boli tou najlepšou bodkou na záver krásneho dňa.

Volejbal na kúpalisku spájal ľudí

Rodiny s deťmi z Komunitného centra Sveržov si za svoju destináciu vybrali mesto Svidník. Toto rozhodnutie si veľmi chválili. Po návšteve areálu bojových tankov a pamätníku sovietskej armády sa už nevedeli dočkať kúpaliska. Mnohé decká boli na kúpalisku po prvýkrát. A bolo to aj vidieť.

Naozaj mali možnosť do sýtosti si to užiť. Detské bazény, umelé vlny, šmýkačky, ale aj veľké tobogany boli pre nich niečo, čo ešte nikdy nemali možnosť zažiť. Rodičia s menšími deťmi využili aj skákacie hrady.

Po obede si deti vypýtali loptu a začali sme skúšať hrať plážový volejbal. Najprv sa zdalo, že to nevedia hrať, ale postupne sa zlepšovali a začali sa pridávať aj rodičia a to bolo úžasne vidieť, ako navzájom medzi sebou súťažili. Aj viacerí po ceste domov konštatovali, že ten plážový volejbal bol najkrajšou časťou dňa.

Odborná garantka KC Sveržov, Jarka Krukárová

Prvá návšteva Spišského hradu

Z komunitného centra Roškovce sa s deťmi vybrali na Spišský hrad. Vystihli práve krásny slnečný deň, preto si užili nielen nádhernú okolitú prírodu počas pešej turistiky, ale aj výhľady do širokého okolia z hradnej veže.

Napriek tomu, že Spišský hrad sa nachádza len niekoľko kilometrov od Roškoviec, deti sa zúčastnili prehliadky exteriéru a interiéru hradu prvýkrát.

Odborná garantka KC Roškovce, Jana Kellnerová

Deti veľmi bavili vykopávky, hradná kuchyňa aj mučiareň. Obed – výnimočne v reštaurácii – sa niesol v duchu nadšenia z nových zážitkov.

V priebehu leta sa nám podarilo uskutočniť aj ďalšie výlety. Z komunitného centra v Plaveckom Štvrtku mohlo ísť 15 detí do kina na animovanú rozprávku. Z Roškoviec vyrazili aj na výlet do ZOO a v Kojaticiach si spravili fantastickú opekačku spojenú s poznávaním rastlín.

Pozrite si fotky z ďalších krásnych prázdninových chvíľ.

V mene detí a rodín ďakujeme, že aj takýmto malými cestami za hranice chudoby spoločne dokážeme postupne meniť životy a ukazovať možnosti vo svete. Výlety sa uskutočnili vďaka Skutočným darčekom Prvé kroky von a darcom, ktorí ich kúpili ❤️.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet