Prejsť na hlávný obsah
07 apr 2022

Pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám na Slovensku ubytovaním nekončí. V Prešove si to ako dobrovoľník vyskúšal aj komik Fero Joke 

Na Slovensku už o štatút dočasného útočiska požiadalo viac ako 60 000 Ukrajincov a Ukrajiniek. Pomoc ľuďom so začlenením sa do slovenskej spoločnosti sa poskytnutím ubytovania len začína. Komik Fero Joke sa o tom presvedčil ako dobrovoľník v Prešove.

„Oni sa chcú vrátiť domov, ale, žiaľ, nemajú kam. Takže našou úlohou, až povinnosťou, je pomôcť im začleniť sa do bežného života. Či už ste podnikateľ, učiteľ v škole, asistent, lekár, sestra, vždy sa dá nejak pomôcť,“ apeluje známy komik na všetkých Slovákov. Podľa jeho slov sa pomaly vytráca chuť pomáhať a začíname si zvykať na to, čo sa deje za našimi hranicami. „Dôležité je, aby sme zostali voči Ukrajincom a Ukrajinkám otvorení a empatickí, aby sa mohli začleniť do normálneho života,” dodáva. Ako dobrovoľní v Prešove pomáhal matkám s deťmi s vybavením lekárov, pošty, cudzineckej polície ale aj súdov a školy.  

Začlenenie Ukrajincov a Ukrajiniek do spoločnosti je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa práce. „Zaistiť ubytovanie a stravu je nízky štandard. Ak sa bavíme o tom, že sa ľudia majú uchytiť, vybaviť si aspoň nejaké dokumenty, integrovať sa hoci len dočasne, potrebujú asistenciu. Z našej skúsenosti vieme, že nestačí byť v takomto kontakte len prvých pár dní. Budú potrebovať sprevádzanie, kým si nájdu prácu a  budú sa vedieť osamostatniť a fungovať v tomto štáte,” hovorí v rozhovore o komplexnosti pomoci Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození.  

V Človeku v ohrození pomáhame so začlenením Ukrajincov a Ukrajiniek do našej spoločnosti v spolupráci s Prešovským, Košickým a Banskobystrickým samosprávnym krajom. Program sociálnej pomoci rozbiehame postupne na celom Slovensku. Sociálni pracovníci a pracovníčky okrem poskytovania dôležitých informácií, pomáhajú aj s návštevou lekára alebo cudzineckej polície. „Keď sa s tými ľuďmi začnete rozprávať, zistíte, že majú napríklad nejaké zdravotné problémy. Jednu pani sme zaregistrovali k lekárke, pretože mala silnú alergiu a potrebovala objednať špecifické lieky. Je tu aj dievčatko s autizmom, ktoré sme napojili na Centrum pre deti s autizmom v Prešove. A máme tu aj dievčatá pod osemnásť rokov, ktoré prišli bez rodičov, a riešime pre ne vybavenie poručníctva,” upresňuje konkrétnu formu pomoci Lenka Zápotocká. 

Sociálni pracovníci sa tiež snažia o spríjemnenie času deťom zmysluplnými aktivitami. Tie sú pre ne v traumatických časoch mimoriadne dôležité. Vytváranie pocitu bezpečia v cudzom prostredí zohráva veľkú rolu. Zriaďujeme preto aj detské kútiky v priestory internátov a stredných odborných škôl, ktoré na takúto situáciu neboli pripravené. „Deti, ktoré ešte nie sú umiestnené v škole, nemajú celý deň kam ísť. Je veľmi dôležité, aby mohli vyjsť zo svojej izby a necítiť sa zle. Verejný priestor ubytovne pozostáva len z chodby a schodiska. Deti tiež nemôžu len tak bez doprovodu vychádzať do širšieho okolia a celé prostredie je pre ne cudzie a neznáme. Detské kútiky toto menia, prinášajú pocit bezpečia i čohosi známeho, sú preto mimoriadne dôležité,“ vysvetľuje Michal Sládek zo združenia Spolka, ktoré Človeku v ohrození pomáha s vybavovaním detských kútikov v centrách.  

Človek v ohrození bude ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine pomáhať dlhodobo na Ukrajine aj na Slovensku. Podporiť prácu organizácie je aj naďalej možné troma spôsobmi: 

Človek v ohrození môže pomáhať Ukrajincom a Ukrajinkám vďaka finančnej podpore ľudí, ktorí prispeli čiastkou už viac ako 2 700 000 eur. Pomáhajú aj štedrí firemní a inštitucionálni darcovia, ktorí navýšili pomoc dokopy na viac ako 5 500 000 eur. Pomoc bude potrebná ešte dlhodobo.

Ďakujeme Binance charity, Google.org, HB Reavis Group s. r. o., Accenture, s.r.o., Fortuna, Plastic Omnium,  skupina Generali, DHL Logistic Slovakia spol. s r.o., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Porticus, CTP Invest SK, spol. s r.o., Nadácia Volskwagen Slovakia, Nadácia ČSOB, Hoffnungszeichen Sign of Hope, C.L.N. Slovakia s.r.o., Nadácia SPP, CloudTalk s.r.o., Swiss Re Foundation, Lenovo, Nadácia ZSE, Národná banka Slovenska, Nadácia VÚB, Nadácia Orange, Nadácia Markíza a mnohí ďalší.

Dôležitá je aj priama materiálna pomoc od firemných darcov, ktorú vieme hneď použiť či odovzdať. Ďakujeme spoločnostiam BILLA, s.r.o., Orange, Alza.cz a.s., IKEA Bratislava, s.r.o., Toyota Material Handling Slovensko, KiK textil a Non-Food spol. s.r.o., Hartmann Rico spol, s.r.o. a iným, ktorým záleží na ľuďoch trpiacich vojnou.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie