Prejsť na hlávný obsah
23 jún 2009

Podporujeme nenásilné riešenie situácie v Iráne (2009)

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

V Iráne už druhý týždeň pokračujú masové protesty, ktoré začali po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 12. júna 2009. Vo voľbách zvíťazil doterajší prezident Mahmúd Ahmadínedžád, opozícia však tvrdí, že boli zmanipulované.

Výsledok volieb vyvolal v Iráne najnásilnejšie protesty od roku 1979, keď sa uskutočnila islamská revolúcia, ktorá pripravila o moc šacha podporovaného Spojenými štátmi americkými. Irán obvinil Západ a jeho médiá, že sa podieľajú na podnecovaní nepokojov.

Krvavé strety medzi tisíckami Iráncov, ktorí vyšli do ulíc a iránskou políciou vyústili do zranenia stoviek demonštrantov. Iránske úrady už uväznili stovky iránskych občanov ako aj 33 reportérov z rôznych krajín.

Rada strážcov, najvyšší legislatívny orgán Iránu, zistila určité nezrovnalosti pri prezidentských voľbách. Ako informovala na svojej internetovej stránke štátom kontrolovaná televízna stanica Press TV, v 50 iránskych mestách prišlo hlasovať viac ako 100 percent voličov. Napriek tomu však neskôr Rada strážcov vylúčila možnosť anulovania výsledkov prezidentských volieb. Hovorca Rady Abbás Alí Kadchodáí vyhlásil, že jej členovia nenašli „žiadny vážnejší dôvod alebo nezrovnalosti v rámci volieb“.

Symbolom prebiehajúcich protestov v Iráne sa stala tvár mladej ženy, ktorá zomrela na teheránskej ulici tak ako ďalších najmenej 17 ľudí. Video, ktoré zachytáva posledné chvíle jej života, koluje po internete. Viac na: http://www.sme.sk/c/4901768/umierajuca-zena-sa-stala-symbolom-protestov-v-irane.html Úrady však zakázali Iráncom smútiť za mladou ženou a pochovať ju s patričnou úctou. Podľa odborníkov to vyvolá ešte väčšie nepokoje.

Odsudzujeme tvrdé potlačenie protestov zo strany iránskej vlády, ktorá neumožňuje iránskym občanom slobodne sa zhromaždiť a vyjadriť svoj názor a podporujeme nenásilné riešenie vzniknutej situácie.

 

Sledujte, čo sa deje v Iráne:

Novinky od twitterujúcich iránskych reportérov i z oficiálnych zdrojov nájdete na adrese:
http://iranskydialog.wikispaces.com/Novinky

Články iránskych blogerov (v angličtine):
http://iranianfreedom.wordpress.com/
http://thelede.blogs.nytimes.com/
http://www.rottengods.com/
http://ord-per.blogspot.com/
http://www.scarecrew.blogspot.com/
http://mrbehi.blogs.com/

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie