Prejsť na hlávný obsah
15 jan 2013

Podporujeme demokratickú občiansku spoločnosť v Bielorusku

V Bielorusku podporujeme rešpektovanie slobody prejavu a právo prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky.

Projekt uskutočňujeme v spolupráci s bieloruskými nezávislými médiami a novinármi, ktorí už prostredníctvom školení získali vedomosti vo využívaní mobilných technológií a multimédií.

Osem z týchto novinárov sa po absolvovaní školení zúčastnilo študijnej cesty na Slovensku, počas ktorej zdieľali skúsenosti so slovenskými novinármi pracujúcimi pre televíziu, internetové spravodajské portály alebo špecializujúcimi sa na online vydania printových médií a videožurnalistiku.

Bucka Kerekes_stretnutie_s_SK_dokumentaristami SME stretnutie_so_zastupcom_sefredaktora

Počas návštevy Slovenska absolvovali novinári z Bieloruska stretnutia v redakcii SME, Pravda, Aktualne.sk, .týždeň a TA3. Zaujímali sa o aktuálne spoločenské a politické dianie, stav slobody slova a tlače na Slovensku, právne postavenie a popularitu internetových spravodajských portálov, ako aj o osobitosti spravodajskej práce slovenských novinárov.

TA3 v_studiu SME SamoTrnka_a_BY_novinari

Návšteva novinárov prebiehala v čase 2. výročia prezidentských volieb v Bielorusku a pri tej príležitosti poskytol jeden z novinárov pre televíziu TA3 rozhovor o súčasnej situácii v oblasti ľudských práv a slobody prejavu v Bielorusku. 

Videozáznam rozhovoru.

Počas pobytu na Slovensku sa bieloruskí novinári stretli aj so slovenskými dokumentaristami Janou Bučkovou a Petrom Kerekesom.

Od dokumentaristov sa dozvedeli o dokumentárnej tvorbe na Slovensku, ale aj o možnostiach podpory ich vlastných dokumentárnych projektov v rámci európskych platforiem. 

Návštevu Slovenska využila aj jedna z novinárok, organizátorka súťaže novinárskej fotografie Belarus Press Photo, ktorá sa stretla aj s organizátormi slovenského Mesiaca fotografie v Stredoeurópskom dome fotografie. V rámci rozhovorov sa dohodli na spolupráci pri budúcom ročníku Mesiaca fotografie. 

Návštevu bieloruských novinárov podporil „German Marshall Fund of the United States“ – americká inštitúcia, ktorá podporuje zdieľanie myšlienok a spoluprácu medzi USA a Európou v duchu povojnového Marshallovho plánu.

Projekt realizujeme vďaka finančnej podpore Programu SlovakAID.

slovak aid

Zapojte sa do podpory našich aktivít

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet