Prejsť na hlávný obsah
28 sep 2007
V kategóriach

Podporujeme demokratické hnutie v Barme (2007)

(28. september 2007) V Barme stále pokračujú najväčšie protesty za posledných dvadsať rokov proti jednému z najbrutálnejších režimov na svete. K pokojným pochodom budhistických mníchov, ktoré začali pred vyše desiatimi dňami vo viacerých barmských mestách, sa začali pridávať tisícky obyvateľov krajiny. 26. septembra splnila vláda vojenskej junty svoje hrozby a proti pokojným demonštrantom zasiahla. Vo štvrtok 27. septembra hlásili medzinárodné spravodajské agentúry už deväť mŕtvych, jeden z nich japonský novinár. Množstvo demonštrantov bolo uväznených. Okrem toho boli hlásené nočné nájazdy ozbrojených zložiek na šesť kláštorov. Mnísi boli brutálne bití a stovky odvlečené na vojenských nákladných autách.

Protesty sa v Barme začali v polovici augusta, po tom, ako vojenský režim prudko zvýšil ceny pohonných hmôt a následne a iných základných potravín. Keď bola 5. septembra rozohnaná pokojná demonštrácia mníchov, mnísi sa do protivládnych demonštrácií aktívne zapojili. Podobné masové protesty v roku 1988 boli krvavo potlačené, po tom, ako ozbrojené zložky postrieľali tisícky neozbrojených demonštrantov.

V mnohých krajinách sveta, najmä v Ázii prebiehajú protestné akcie voči násilnému postupu junty. Mnohí medzinárodní lídri a krajiny sveta hrozia pritvrdením sankcií voči jednému z najbrutálnejších diktátorských režimov na svete. Rovnako sa množia výzvy, ktoré žiadajú vojenskú juntu o nenásilné riešenie a dialóg s opozíciou. Pridalo sa k nim aj Ministerstvo zahraničných vecí SR (http://www.mzv.sk).

Združenie Človek v ohrození sa už niekoľko rokov situácii v Barme venuje a snaží sa o brutalite vojenského režimu a potláčaní akýchkoľvek ľudských a občianskych práv informovať verejnosť na Slovensku prostredníctvom množstva filmových premietaní a diskusií. V marci 2006 sme na Slovensku hostili návštevu dvojčlennej delegácie exilovej vlády Mjanmarskej únie, ktorá sa stretla s našimi poslancami a zástupcami MZV. V januári 2006 a v máji 2007 sme zorganizovali študijný pobyt pre šiestich ľudsko-právnych aktivistov z Barmy. V týchto dňoch pozorne sledujeme vývoj situácie v Barme a sme pripravení zareagovať pri jej vyostrení. Rovnako veríme, že Európska únia bude aj s pomocou Slovenska schopná účinnej a jednotnej reakcie.

Podpora ľudských práv

Sme solidárni s ľuďmi na ceste z neslobody.

Podporujeme nezávislých občianskych aktivistov, snažíme sa získavať podporu slovenskej verejnosti a zvyšovať povedomie o ľudských právach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie