Prejsť na hlávný obsah
15 dec 2015

Odvolávame sa voči nesprístupneniu informácií Eximbankou SR

Dnes sme podali odvolanie (Konya, Pljevlje) voči nesprístupneniu informácií Eximbankou SR týkajúcich sa uhoľných projektov s možnými vážnymi dopadmi.

Svet sa ešte teší z klimatických záväzkov dohodnutých v Paríži a my doma zisťujeme, že zisk súkromných firiem, ktoré podporujeme z verejných zdrojov, má stále prednosť. V novembri boli na pôde OECD prijaté pravidlá, ktoré zakazujú podporu exportu neefektívnych uhoľných technológií. Podľa našich informácií tento zákaz, ktorého účinnosť bola aj vďaka rokovaniu slovenskej strany posunutá na január 2017, môže ešte vyvolať snahu rýchlo dokončiť rozpracované uhoľné projekty poškodzujúce klímu.

Preto sa usilujeme zistiť, aké uhoľné projekty podporuje Eximbanka SR, bližšie sledujeme uhoľné elektrárne v tureckej Konya-Karaipinar a čiernohorskej Pljevlje. Nakoľko informácie o konkrétnych projektoch Eximbanka SR neuverejňuje a aj ich odmieta sprístupniť na požiadanie, oslovíme ich v blízkej dobe s konkrétnymi požiadavkami na transparentnosť poskytovania verejných zdrojov.

Ďalšie informácie:

http://archiv.ihned.cz/c1-64946060-miliardovy-projekt-cez-je-ohrozen

http://www.oecd.org/newsroom/statement-from-participants-to-the-arrangement-on-officially-supported-export-credits.htm

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie