Prejsť na hlávný obsah
01 nov 2022
V kategóriach

V novembri je možné požiadať o bezplatný výpis zo zoznamu exekúcii

Ani v tomto roku to nemá väčšina Slovákov a Sloveniek jednoduché. Najprv svet zachvátila pandémia, v dôsledku ktorej prišli mnohí o svoje príjmy a v súčasnosti nás zase trápi inflácia a zdražovanie energií. Situácia je skutočne neľahká, a to obzvlášť pre ľudí, ktorí musia splácať dlhy. Kým niektorí začali so šetrením, iní si nevedia rady, ako v týchto neľahkých časoch postupovať, ako si vytvoriť konkrétny plán, na čom je lepšie šetriť či ako zohnať ďalší zdroj príjmov. Z tohto dôvodu prinášame počas mesiaca november novinku – možnosť požiadať o bezplatný výpis zo zoznamu exekúcii.

Na Slovensku prebehne jubilejný 10. ročník Dňa bez dlhov. Ľudia, ktorí splácajú dlhy a potrebujú poradiť, môžu po celý mesiac november využiť bezplatnú telefónnu linku 800223322 alebo klásť svoje otázky prostredníctvom webových stránok www.nasedlhy.sk. Súčasne záujemcovia a záujemkyne môžu odborných poradcov a poradkyne zadarmo požiadať o výpis z Centrálnej evidencie exekúcií, teda informáciu, či je proti nim aktuálne vedená exekúcia. „Príčinou dlhovej pasce nemusí byť vždy nezodpovedné správanie spojené s nízkou finančnou gramotnosťou, ale komplikovaná životná situácia spôsobená napríklad pandémiou alebo infláciou,“ povedala Jaroslava Palendalová, generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá je organizátorom Dňa bez dlhov.

Aj v Človeku v ohrození sa stretávame s neľahkými životnými situáciami rôznych ľudí, ktorí sa ocitli v dlhoch. V siedmich komunitných centrách naši kolegovia a kolegyne dlhodobo pracujú na zvyšovaní finančnej gramotnosti ľudí. „Prostredie a život v komunitách, ktoré sa snažíme rozvíjať, je poznačený nedostatkom zdrojov a pretrvávajúcou chudobou. Väčšina ľudí, s ktorými pracujeme, je odkázaných na sieť sociálneho zabezpečenia a systém dávok. Požičiavanie je prirodzenou stratégiou na prežitie. V teréne evidujeme prípady, že pôžičku dostanú aj takí ľudia, u ktorých je predom zrejmé, že ju nebudú môcť splácať alebo ľudia s nízkym právnym vedomím, ktorí často nerozumejú všetkým podmienkam,“ povedal náš kolega Anastazij Momot, vedúci programu sociálnej práce.

Úlohou našich kolegov a kolegýň je hlbšie vniknúť do situácie dlžníka či dlžníčky. Podľa ich slov je v procese oddlženia rovnako potrebné a dôležité aj kariérové poradenstvo a kontinuálne zvyšovanie finančnej gramotnosti. Naši kolegovia a kolegyne ľuďom celoročne pomáhajú práve v rámci kariérového poradenstva.

Organizátorom Dňa bez dlhov je spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Akcia prebieha v spolupráci s projektom moje-financie.sk, mestami Prešov a Košice a neziskovou organizáciou Človek v ohrození.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie