Prejsť na hlávný obsah
18 dec 2013

Nezávislí bieloruskí novinári navštívili Bratislavu

V dňoch od 2. do 6. decembra sme zorganizovali pracovnú cestu pre šiestich bieloruských nezávislých novinárov. Počas piatich dní na Slovensku sa novinári stretli s predstaviteľmi štátnej správy, neziskových organizácií, šéfredaktormi novín, spisovateľmi, podnikateľmi, politikmi  a predstaviteľmi stredného a vysokého školstva. Zaujímali ich rôzne spoločenské témy ako nezamestnanosť, integrácia SR do EÚ a prechod na Euro, vzdelávanie, sociálna a zdravotná starostlivosť, problematika maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku, demokratizácia spoločnosti, cestovný ruch a tiež aj literárna tvorba a mnohé iné. 

071w IMG 1516

Navštívili okrem iných aj Sanatórium AT na liečbu drogových závislostí, dom sociálnych služieb SED Bratislava, či Gymnázium L. Novomestského. Rozprávali sa aj s Lázsló Solymosom, podpredsedom strany Most-Híd, profesorom Ladislavom Bučkom na Vysokej škole sv. Alžbety, šéfredaktorom Bratislavských novín  Radoslavom Ševčíkom,  Máriom Virčíkom na Ministerstve financií, Grigorim Mesežnikovom, prezidentom Inštitútu pre verejné otázky a ďalšími.

197w PC020023w

Bieloruskí novinári boli veľmi milo prekvapení priateľskosťou ľudí s ktorými sa stretli a rovnakými charakterovými  vlastnosťami Slovákov a Bielorusov. Prekvapilo ich aj povedomie slobody ktoré v Bratislave pocítili.
Jedna z novináriek Varvara Svetlova sa vyjadrila: ,,Bolo zaujímavé vidieť demonštráciu pred Prezidentským palácom, ktorú nikto nerozháňal.‘‘
Okrem iného, veľmi oceňovali misijnú a charitatívnu činnosť našich mimovládnych organizácií.

slovak aid

Projekt realizujeme vďaka finančnej podpore Programu SlovakAID.

Návštevu bieloruských novinárov podporil „German Marshall Fund of the United States“ – americká inštitúcia, ktorá podporuje zdieľanie myšlienok a spoluprácu medzi USA a Európou v duchu povojnového Marshallovho plánu.

Ďakujeme všetkým, ktorí si našli čas na stretnutia a obohatili tak program našich bieloruských kolegov.

Linky na mediálne výstupy bieloruských novinárov:
http://vitvesti.by/obshestvo/kak-pensioneram-i-bezrabotnym-v-slovakii-zhivetsia.html
http://www.bk-brest.by/ru/215/politics/7257/
http://camarade.biz/node/11935
http://novychas.info/zamezza/cikava/dzie_cort_pabiary_taja_bratysl/
http://vb.by/article.php?topic=3&article=23909
http://www.sn-plus.com/ru/page/mainevents/4110/
http://www.sn-plus.com/ru/page/mainevents/4170/

                                           Prajem si podporiť aktivity združenia

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie