Prejsť na hlávný obsah
28 sep 2015

Nenechajme sa umlčať aj my

Ukrajina o svojom jadrovom programe rozhoduje za zatvorenými dverami, porušuje medzinárodné právo a verejné inštitúcie, ktoré jej poskytujú peniaze, privierajú pred tým oči. Dnes kyjevský súd vypočúva našich ukrajinských kolegov, ktorí zverejnili pravdu o bezpečnosti ukrajinského jadrového reaktoru Južno-Ukrajinský 2.

Aktivistov z ukrajinskej organizácie NECU zažaloval prevádzkovateľ – firma Energoatom, ktorý predlžuje životnosť všetkých 15 reaktorov zo sovietskej éry. Toto nebezpečné rozhodovanie stále pokračuje, do konca roku majú dostať novú licenciu 2 staré reaktory. Ukrajina rozhoduje prakticky v utajení – umlčuje miestnu kritiku, napríklad aktivistov z NECU a ignoruje vlády aj obyvateľov okolitých krajín.

office reaktory_2

Slovenská vláda ešte v máji v mene svojich občanov vyjadrila záujem sa podieľať na cezhraničnom posudzovaní vplyvov ukrajinských reaktorov. Žiadali sme o informácie o prebiehajúcich rozhodovaniach ale dodnes ukrajinská vláda neodpovedala. Aj v tomto Ukrajina porušuje medzinárodné právo.

Začiatkom septembra sme spolu s ďalšími európskymi mimovládkami dostali od Európskej komisie odpoveď na našu výzvu o zastavení splátok na ukrajinský jadrový program: O projekte majú údajne dôkazy, na základe ktorých uvoľnili prvú splátku. Dodržiavanie dohovorov kontinuálne monitorujú.

Do kampane na našu podporu sa zatiaľ zapojilo 46 mimovládiek z celej Európy a 27 poslancov Európskeho parlamentu. V blízkej budúcnosti budeme potrebovať aj Vašu podporu.

Zapojte sa na:
http://bankwatch.org/zombiereaktory/

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet