Prejsť na hlávný obsah
20 mar 2007

Návšteva opozičného moldavského politika (2003)

Do Bratislavy prišiel  predseda Kresťansko- demokratickej Ľudovej strany (PPCD), Iurie Rosca, ktorý sa do politického života zapojil hneď na konci 80-tych rokov, bol jedným zo zakladajúcich členov Ľudového frontu Moldavska.

V Bratislave ho prijali zástupcovia Zahraničného výboru NR SR na čele s Jánom Figeľom a štátny tajomník MZV SR József Berenyi. Stretol sa aj so šéfredaktorom denníka SME Milanom Šimečkom a bývalým veľvyslancom v Rumunsku a Moldavsku Milanom Resutíkom.

Od roku 1994 bol Iurie Rosca opakovane zvolený do funkcie predsedu Kresťansko-demokratickej ľudovej strany (vtedy ešte Kresťansko-demokratického ľudového frontu). PPCD sú od posledných volieb v roku 2001 najmenšou z troch parlamentných strán. Po dlhých rokoch vlády ľavicovo-centristických síl je od týchto posledných parlamentných volieb pri moci Komunistická strana, ktorá má v parlamente ústavnú väčšinu.

Návšteva Iurie Rosca na Slovensku sa uskutočnila v rámci jeho turné po niektorých krajinách (USA, Taliansko, ČR), kde upozorňoval na patovú situáciu Moldavska, ktoré akoby sa nachádzalo zabudnuté v tieni európskeho diania. Na svojom turné rozprával o prenasledovaní ich strany a printových médií zo strany štátnych orgánov plne ovládnutých komunistami, o nedodržiavaní pluralitného demokratického súťaženia strán a o probléme Podnesterskej republiky, ktorý vzhľadom na angažovanosť Ruska predstavuje neustály bezpečnostný problém pre celý širší región.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie