Prejsť na hlávný obsah
26 jan 2016

Na ukrajinské jadro sa budeme pýtať priamo top manažmentu EBOR

Naši kolegovia z Bankwatch smerujú do Londýna, kde sa majú pre nezrovnalosti ukrajinského jadrového programu stretnúť s najvyšším manažmentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

„Na naše otázky ohľadne financovania reaktorov na Ukrajine sme zatiaľ – napriek opakovaným listom – nedostali jasné odpovede. Preto sme sa rozhodli pýtať sa na nezrealizované bezpečnostné opatrenia a nezapojenie verejnosti priamo,“ vysvetlila cieľ cesty Dana Mareková.

Čítajte aj: Európska komisia na Ukrajine: Akoby jednak ruka nevedela, čo robí druhá

bankwatch ukrajina_jadro

V brífingovej správe, ktorý posielame riaditeľom EBOR za jednotlivé krajiny a správnej rade, vysvetľujeme tému podrobnejšie.

Keďže verejné finančné inštitúcie už uvoľnili na ukrajinský jadrový program prvých 100 miliónov eur, je na mieste zisťovať, či sú podmienky udelenia pôžičky splnené. V decembri Ukrajina predĺžila život ďalšiemu reaktoru, pričom aj podľa vyjadrenia ukrajinského jadrového regulátora neboli splnené všetky predpísané bezpečnostné opatrenia, dokonca ani tie s najvyššou prioritou z hľadiska bezpečnosti.

Bezpečnosť má byť na prvom mieste aj podľa EBOR – pôžička ide na tzv. „Safety Upgrade Program“, aby Ukrajina zosúladila svoje elektrárne s medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi. Z hľadiska bezpečnosti sú kľúčové aj ďalšie požiadavky, ktoré aktivisti presadzujú: nezávislosť jadrového regulátora a zapojenie verejnosti podľa medzinárodných dohovorov, osobitne Espoo dohovoru.

„Ani jedna z týchto požiadaviek nie je naplnená. Máme preto vážne pochybnosti, či európske finančné inštitúcie, ktoré Ukrajine poskytujú pôžičku z verejných zdrojov, majú akýkoľvek pozitívny dopad na jadrový sektor tejto krajiny,“ uzatvára Mareková.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie