Prejsť na hlávný obsah
20 júl 2012

Moslimský svet slávi ramadán a my ho zažijeme v Afganistane

Ramadán je každý rok inokedy. Niekedy v lete, niekedy na jeseň. Práve teraz v júli, keď Afganistan sužujú horúčavy, je veľmi ťažké zvládnuť nejesť a nepiť od svitu do mrku. Ľudia v Afganistane berú pôst vážne. Veľa inštitúcií, firiem a úradov obmedzí prácu, aby ľudia vydržali pôst. Aj naši terénni pracovníci sa správajú korektne a neukazujú sa pred afganskými kolegami s jedlom či pitím v ruke.

AfganistanMešitaWeb AfganistanPosedenieWeb

Na moslimských webových stránkach odborníci radia, ako zvládať výživu počas svätého mesiaca bez újmy, dokonca s úžitkom pre zdravie. Avšak väčšina chudobných vidiečanov v krajine také možnosti nemá. Nemá prístup k dostatočne pestrej strave, výberu ovocia a zeleniny, ktoré by nahradili chýbajúce vitamíny a vodu. Často ich sužujú nielen počas Ramadánu rôzne ochorenia zažívacieho traktu. a močových ciest.

CVO-Afganistan-skolenie studentky zurnalistiky

Preto sa orientujeme práve na pomoc vidieckym oblastiam. Naše projekty prispievajú k tomu, aby afganské poľnohospodárstvo znovu nadobudlo svoju niekdajšiu produktivitu, aby sa na stoly bežných ľudí vrátili rôzne druhy zeleniny, ovocia, obilnín, ale aj mliečnych výrobkov. Mužom aj ženám poskytujeme odborné školenia, ktoré im ukazujú ako správnym spôsobom využiť úrodu, ako si predajom spracovaných produktov zarobiť a ako zlepšiť stravu a zdravie všetkých členov domácností.

Okrem zabezpečovania poľnohospodárskych školení, staviame odbornú školu, na ktorej sa mladí poľnohospodári naučia nové technológie a vedomosti, ktoré im dajú nádej na lepší život. Nielen počas Ramadánu, ale po celý rok. Po štúdiu budú mať mladí Afganci motiváciu ostať na rodinnej pôde, neodídu za prácou do iných krajín a nebudú zvažovať nevhodné spôsoby živobytia, akým je napr. predaj drog.

Máte príležitosť sa zapojiť
CAlltoaction-afganistan


O Ramadáne:

Ramadán je deviatym mesiacom moslimského lunárneho kalendára. Podľa vierouky, bolo to práve počas Ramadánu, kedy Korán zostúpil do duše proroka Mohameda. Preto je tento mesiac synonymom pôstu. Arabské slovo pre pôst „sawm“ doslova znamená „zdržiavať sa“. Netýka sa to len jedla a pitia, zdržiavať sa treba aj hriešnych skutkov, myšlienok, hnevu, hádok, či sexuálnych chúťok.

Ramadán učí moslimov v sebadisciplíne, nabáda vstúpiť do seba, sústrediť sa na duševné hodnoty.

Deti, tehotné či dojčiace ženy, ako aj slabí ľudia sú oslobodení od fyzického pôstu. Všetkých však zaväzuje ten duchovný.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie