Prejsť na hlávný obsah
11 dec 2019

Montérky či strecha nad hlavou: Na Vianoce môžete darovať originálne darčeky

Hodina terapie, strecha nad hlavou, či montérky. Aj toto sú naše nové Skutočné darčeky. Už každoročne prinášame možnosť darovať jeden z týchto darčekov pod vianočný stromček. A aké sú ešte naše novinky?

Kto si pamätá na našu kozu Božku z minulého roka? Práve ona sa cez minuloročné Vianoce preslávila a stala sa tvárou nášho projektu Skutočný darček. Božka však tento rok oddychuje a prežíva pokojné sviatky na farme. No stal sa z nej taký fenomén, že sme ju ani tento rok nemohli zo Skutočného darčeka vynechať.

ŠkraBožky. Nie, to nie je gramatická chyba. Tento rok sa slávne osobnosti fotia s papierovou tvárou našej Božky, ktoré sme nazvali škraBožky. Pripomínajú tým ľuďom, že majú možnosť kúpiť si darček, ktorý môže pomôcť a zmeniť niekomu život. Tešíme sa aj z toho, že nám tento rok pribudli viaceré novinky.

Božka sa opäť stala tvárou Skutočného darčeka, tentokrát v podobe škraBožky.

Výlety, terapia či montérky

Kde a ako pomáhajú Skutočné darčeky? Na Slovensku, aj v zahraničí. ,,Niektoré smerujú do chudobných komunít, kde pomáhajú naštartovať malé chovy a farmárčenie. Tam patrí aj koza, ktorá bola minulý rok najobľúbenejším darčekom,“ hovorí mediálna koordinátorka Človeka v ohrození, Frédérique Halászová.

Okrem obživy Skutočný darček ponúka možnosť prispieť aj na vzdelávanie, prácu s vylúčenými komunitami na Slovensku a po novom aj na ochranu zdravia ľudí v núdzi. „Skutočný darček reflektuje potreby ľudí, s ktorými pracujeme. Snažíme sa ich počúvať a vnímať, čo potrebujú najviac. Preto sme tento rok niektoré darčeky obmenili a pridali sme aj celú novú kategóriu,“ vysvetľuje F. Halászová.

Pomoc, ktorá môže zmeniť život

Pribudla nám nová kategória Zdravie. Tu môžu ľudia kúpiť strechu nad hlavou, teplé oblečenie, ale aj hodinu terapie pre deti. „Zima ohrozuje mnohých ľudí, s ktorými pracujeme, či už sú to seniori v zničených domoch na východe Ukrajiny, rodiny v utečeneckých táboroch v Libanone alebo deti vo vylúčených komunitách na Slovensku. Tieto darčeky nám umožnia pomôcť im prežiť zimu,“ opisuje nové darčeky Andrea Najvirtová, koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Hodina terapie je určená pre deti a dospelých, ktorí si prešli vojnami či ich postihla prírodná katastrofa. Tieto udalosti spôsobujú hlboké rany na duši. Terapia je dôležitá pre deti, aby mali nádej zbaviť sa traumy, ako aj pre rodičov, ktorí potrebujú ďalej zabezpečovať živobytie pre svoje rodiny.

Hodina terapie môže pomôcť deťom vyliečiť rany na duši.
Aj montérky dokážu zmeniť život.

Nové darčeky pribudli aj medzi tými slovenskými. Pod vianočným stromčekom tak môžu skončiť aj montérky, ktoré pomôžu zamestnávať dlhodobo nezamestnaných. A čo dokáže tento kúsok oblečenia?. „Mnoho Rómov a Rómiek si želá pracovať, no nevedia sa pripraviť na pracovný pohovor, nemajú skúsenosti, pracovné pomôcky ani spôsoby ako sa do práce dopraviť. My sa ich zamestnávaniu komplexne venujeme a vďaka montérkam budeme môcť urobiť viac aj v tejto oblasti,“ hovorí Frédérique Halászová.

Prostredníctvom darčeka prvé kroky von sme sa snažili zamerať na deti, ktoré nemajú možnosť spoznať svet za plotom. Ide o deti zo sociálne slabších rodín, kde rodičia nemajú peniaze na to, aby svoje deti zobrali mimo domova. Kino, cukráreň, či výlet: to sú zážitky, ktoré niektoré deti nikdy nezažijú a to sa snažíme zmeniť. Pretože pozitívne dobrodružstvá môžu meniť budúcnosť detí!

Kozy ani sliepky nelietajú

Tento rok Skutočné darčeky pomáhali v Keni, v Libanone, na Ukrajine, v Mjanmarsku aj na Slovensku. Ako sa tam však naše darčeky dostanú? Netreba sa báť, kozy ani sliepky na tieto miesta neletia.

Človek v ohrození ich vždy nakupuje priamo na mieste, aby podporil aj lokálnu ekonomiku. Kupujúci si zase môžu vybrať, či chcú svojich blízkych obdarovať certifikátom. Ten môže byť v papierovej či elektronickej forme.

„Ľudia si pod vianočný stromček môžu namiesto zbytočností venovať darček, ktorý pomáha desiatkam ľudí, a to počas celého roka. A môžu sa pri tom aj zabaviť, keď si navzájom podarujú montérky alebo kozu,“ dodáva Frédérique Halászová. „Skutočný darček navyše poteší trojnásobne – kupujúcich, obdarovaných a najmä ľudí, ktorí ho tak veľmi potrebujú.“

Šťastná majiteľka novej kozy z komunity Kivulini v Centrálnej Keni.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet