Prejsť na hlávný obsah
05 sep 2016

Mládežnícke skupiny z vylúčených komunít objavujú svoju históriu

Neziskové organizácie Človek v ohrození a DROM, romské stredisko, spolupracujú od augusta 2015 na spoločnom projekte We and our history! (My a naša história!), ktorý je podporený Európskou komisiou a bude trvať do konca roka 2016.

IMG 3621

V rámci tohto projektu pôsobia tri mládežnícke skupiny z lokalít Plavecký Štvrtok, Spišské Podhradie/Roškovce a Brno. Ich úlohou je mapovať historické míľniky ako druhá svetová vojna a obdobie komunizmu z pohľadu rómskej menšiny. Cieľom projektu je zistiť ako tieto udalosti ovplyvnili život Rómov na Slovensku a v Čechách. Mládež vedie rozhovory so staršími obyvateľmi regiónov, kde žijú a metódou orálnej histórie zachytáva ich spomienky na videokameru i diktafón.

IMG 3573

V priebehu projektu sa mladí ľudia z našich komunitných centier pravidelne stretávali na školeniach o historickom vývoji našich krajín a absolvovali tréning výskumnej metódy – oral history – orálna história, ktorý viedli profesionáli z Nadácie Milana Šimečku. Výsledkom je viac ako 24 rozhovorov, jedno spoločné stretnutie v Trnave, návšteva Múzea holokaustu v Seredi, ktorému aj touto cestou ďakujeme za príjemné prijatie a voľný vstup. Z celého úsilia tak vznikne súhrná komparatívna správa v troch jazykoch.

1

Tento výskum je dôležitý i z hľadiska zvyšovania povedomia o historickom vývoji, tak aby sme sa mohli poučiť do budúcnosti, keďže týmto udalostiam predchádzali diskriminačné a totalitárne politiky.

Priebežné informácie o projekte môžete sledovať na facebookových stránkach „My a naše historie“ alebo Komunitné centrum Spišské Podhradie.

 

EK

Projekt je podporený Európskou komisiou  – Európa pre občanov – program Európska pamäť
(European commission – Europe for Citizens – European remembrance)

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie