Prejsť na hlávný obsah
14 nov 2013

Slovenskí žiaci už vedia, čo je obchodovanie s ľuďmi

OSL VIIPre základné a stredné školy na Slovensku sme pripravili prezentáciu na tému: Čo je obchodovanie s ľuďmi? , aby sme zvýšili povedomie mládeže o týchto témach. 

Experti na boj proti obchodovaniu s ľuďmi navštívili 7 škôl v rôznych častiach Slovenska. V rámci vyučovania sme pre viac ako 500 žiakov premietli krátky film o obetiach obchodovania s ľuďmi a následne viedli diskusiu na rôzne súvisiace témy ako otroctvo, prostitúcia, obchodovanie s orgánmi a nútená práca. Ďalších 5 škôl zorganizovalo vlastné podujatie, ktoré sme podporili našimi vzdelávacími materiálmi. 

Aby sa žiaci a žiačky základných a stredných škôl z celého Slovenska mohli aktívne zapojiť, vyhlásili sme pre nich súťaž o najlepšiu esej na tri témy:
– obchodovanie s ľuďmi
– vykorisťovanie
– detská alebo nútená práca

Zo všetkých esejí sme nakoniec vybrali dve výherkyne. Víťazkou sa stala 14 ročná Sabina Šimková zo Spojenej evanjelickej školy v Martine, ktorá nám poslala esej na tému Detská a nútená práca. Druhé miesto získala 17 ročná Terézia Čokynová z Gymnázia vo Vrábloch.

Obidve žiačky sa spolu s učiteľkou Chandler zo Spojenej evanjelickej školy zúčastnili 3-dňovej študijnej cesty v Budapešti, ktorá sa konala od 11. do 13. novembra. Počas pobytu sa rozprávali s odborníkmi z partnerskej maďarskej organizácie a videli viacero dokumentárnych filmov venujúcich sa problematike obchodovania s ľuďmi. Taktiež navštívili záchytné centrum pre utečencov a mali možnosť diskutovať s policajtmi, ktorí sa venujú prípadom obchodovania s ľuďmi.

DSC 1232 DSC 1219

Takto študijnú cestu vnímali samotné účastníčky:

Sabina Šimková
,,Počas troch dní som si uvedomila ako veľmi sa nás všetkých obchodovanie s ľuďmi týka. Nikdy som si nebola vedomá, že to, čo sa deje v iných krajinách je realitou aj u nás.“
Prečítajte si Sabininu esej

Terézia Čokynová
,,Okrem prehliadky pamätihodností sme sa zapojili do zaujímavých diskusií na tému obchodovania s ľuďmi a spoznali spôsoby, ako sa nielen brániť, ale aj sami zapojiť do aktívneho boja proti neprávostiam páchaných na našich ľudských právach. Reálne príbehy skutočných obetí nám otvorili oči a ukázali, že tento globálny problém sa dotýka každého z nás, aj obyvateľov malého mestečka na Slovensku. A je už len v našich rukách, čo s tým urobíme.“
Prečítajte si Terézinu esej

Problematike obchodovania s ľuďmi sa naďalej venujeme na našej facebook stránke: https://www.facebook.com/MladezProtiObchodovaniuSLudmi?ref=hl kde môžete nájsť rôzne zaujímavé informácie.

Projekt realizujeme s maďarskou mimovládnou organizáciou Hungarian Baptist Aid v rámci siete stredoeurópskych mimovládnych organizácií  CEDRON. 

CEDRON finančne podporuje Vyšehradský fond
visegrad fund logo web black 150

Globálnym témam a ich začleňovaniu do vyučovania sme vytvorili webovú stránku.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie