Prejsť na hlávný obsah
15 nov 2024

Ľudí v Libanone sme naučili ďalšie cenné zručnosti 

Situácia v Libanone je už niekoľko rokov alarmujúca a my sa cez naše projekty snažíme obyvateľstvo posunúť k udržateľnejšej budúcnosti.  

Od roku 2017 sme v krajine realizovali viacero rozvojových projektov zameraných na podporu miestnych komunít, zlepšenie infraštruktúry a vzdelávanie detí a mladých ľudí. Naša práca sa sústredila najmä na zraniteľné oblasti, kde sa dopady sýrskej utečeneckej krízy a lokálnych ekonomických ťažkostí prejavili najviac.  

Spolu s organizáciami People in Need Lebanon a Fair Trade Lebanon Človek v ohrození v roku 2022 aktívne spolupracovali s komunitou v severnom Libanone na riešení otázok udržateľného poľnohospodárstva, energetickej bezpečnosti a nezamestnanosti. Projekt podporila aj organizácia SlovakAid. Vzdelávali sme v ňom farmárov a farmárky, učili sme ich inštalovať vodovodné potrubia, aby mali trvalý prístup k vode aj počas suchých mesiacov. Sýrskych utečencov sme zasa školili, ako inštalovať zavlažovací systém a zbierať dažďovú vodu. Zapojení muži a ženy tak získali cenné zručnosti, ktoré im uľahčia život v nehostinnom regióne. Viac si môžete prečítať aj tu. 

Učili sme spracovávavať potraviny 

Koncom septembra 2024 sme v krajine ukončili ďalší projekt *, ktorý sa zameriaval na spracovanie ovocia, zeleniny a mlieka, z ktorých sa vyrábajú druhotné produkty, ako sú džem, nakladané uhorky, jablčný ocot, olivová tapenáda. Cieľom projektu bolo posilniť postavenie zraniteľných ľudí v libanonských a utečeneckých komunitách, najmä žien a mládeže, a poskytnúť im zručnosti, aby mohli zarobiť dostatočný príjem pre domácnosť. 

Do programu odbornej prípravy sa zapojilo minimálne 50 % žien, 10 % mladých ľudí aj množstvo utečencov. Takmer 150 účastníkov a účastníčok absolvovalo komplexnú teoretickú a praktickú odbornú prípravu, kde sa dozvedeli všetko nielen o bezpečnosti a výrobe, ale aj o marketingu, predaji, riadení a účtovníctve. Navyše, každý z nich dostal na rozbeh mini potravinárskych podnikov aj základný balík so súborom nástrojov. Súčasťou tejto iniciatívy boli aj sieťovacie podujatia, kde sa prepájali kontakty medzi predajcami, zákazníkmi a dodávateľmi.  

Ako využiť aj dážď a slnko 

Okrem toho sa v rámci projektu inštalovali solárne panely a spustili sa systémy na zber dažďovej vody. Zabezpečili sme tým udržateľný a lacný zdroj elektrickej energie a vody pre niekoľko miestnych poľnohospodárskych spoločenstiev.  

Tento projekt tak plynule nadväzoval na naše minuloročné aktivity. Prepojil farmárov, domácich výrobcov potravín a konečných spotrebiteľov, čím sa vytvoril pozitívny hospodársky ekosystém, ktorý podporuje rast, udržateľnosť a prosperitu v regióne. 

Záujem bol veľký 

Do projektovej kampane sa prihlásilo celkom 2919 ľudí a do finále postúpilo napokon 145 ľudí, z toho 117 žien. Na organizáciu školení sa strategicky vybrali 3 lokality – mestá Halba, Bireh, Bebnin – tak, aby boli pomerne blízko vybraným účastníkom a účastníčkam, a tiež aby boli v súlade s ďalšími projektovými aktivitami, fungovalo tam internetové pripojenie a elektrina. 

Pred spustením projektových aktivít sa najskôr vyzbierali údaje kvôli spätnej väzbe. Potom účastníci a účastníčky absolvovali 10-dňové odborné vzdelávanie v trvaní 30 hodín, kde sa naučili lepšie techniky na výrobu potravín. Nasledovalo 5-dňové odborné vzdelávanie v oblasti účtovníctva, marketingu a riadenia podniku a tiež školenie v oblasti udržateľného hospodárenia s vodou. Celkovo sa školení zúčastnilo 53 osôb, pričom takmer tretinu tvorili ženy. Učili sa, ako udržateľne hospodáriť s vodou, čo to je prírodné hnojenie, všetko o adaptácii na klimatické zmeny a pod.  

Materiálne balíčky 

Všetky absolventky a absolventi odbornej prípravy v oblasti účtovníctva, marketingu a riadenia podniku absolvovali aj workshop, ktorý mal za cieľ identifikovať základné nástroje a materiály potrebné na ich podnikanie. Na workshope mohli diskutovať o svojich podnikateľských nápadoch, identifikovať potrebné zdroje na ich realizáciu a vypracovať plány na ich obstaranie. To zahŕňalo špecifikáciu druhov materiálnej pomoci, ako je vybavenie, zásoby a ďalšie nevyhnutné zdroje. Na základe informácii získaných od projektových účastníkov zakúpila partnerská organizácia potrebné nástroje a materiály do štartovacích balíčkov a rozdistribuovala ich všetkým 145 absolventom a absolventkám odborného vzdelávania.  

Prepájanie trhov 

Počas leta sa uskutočnili štyri podujatia zamerané na prepájanie trhov a posilnenie spolupráce medzi spracovateľmi potravín, maloobchodníkmi a poľnohospodárskymi družstvami. Podujatia sa konali v mestách Halba, Bebnin a Bireh,  pričom medzi prezentovanými výrobkami boli olivy, olivový olej, med, uhorky, rôzne mliečne výrobky, melasa, sumak, arašidové maslo, džemy, domáce sladkosti a arabské špeciality.  Podujatia mali na účastníkov a účastníčky významný dopad, pretože im umožnili priamo predávať svoje výrobky maloobchodníkom a družstvám. Okrem toho vytvorili  priestor na  nadväzovanie kontaktov a neformálne diskusie, čo prispelo k budovaniu dlhodobých partnerstiev. Pomohli im získať aj prehľad o trendoch na trhu a preferenciách zákazníkov a tiež poskytli priestor na budovanie kapacít a rozvoj schopností.  

Inštalácia solárneho systému 

Na základe hĺbkovej analýzy miestneho prostredia sa vybrali na inštaláciu solárneho systému dve poľnohospodárske družstvá a jedno vzdelávacie centrum. Vybrané inštitúcie sa nachádzajú v chudobných oblastiach s vysokou hustotou osídlenia libanonského obyvateľstva aj utečencov. Potom sa vybrali účastníci – tentokrát výlučne muži, keďže inštalácia panelov je pomerne fyzicky náročná a problematická sa javila aj sociálno-kultúrna akceptácia.  

Počas decembra cena solárnych panelov prudko stúpla, čo priamo ovplyvnilo zrýchlenie procesu výberu dodávateľa, nákupu a inštalácie. Na strechy poľnohospodárskych družstiev bolo napokon nainštalovaných 12 panelov, batéria a kontrolný systém, ktorý zabezpečujú dostatočný výkon pre fungovanie strojov. Na strechu vzdelávacieho centra bolo nainštalovaných 6 panelov. Na 100% pokrytie spotreby elektriny by bolo potrebné nainštalovanie ďalších 6 panelov, čo ale rozpočet neumožnil. Systém bol však inštalovaný tak, aby prípadné budúce dodanie ďalších 6 panelov nebolo pre centrum problematické. Tento krok zároveň zabezpečí udržateľnosť projektu.  

Zber dažďovej vody 

Na základe zistení z monitorovacích návštev a rozhovorov s miestnymi obyvateľmi a obyvateľkami sa na inštaláciu systému na zber dažďovej vody vybralo novo založené inovatívne poľnohospodárske družstvo v obci Bireh a družstvo na produkciu olív v Chadre. Táto aktivita usiluje o využitie obdobia dažďov na zachytávanie vody zo striech a jej následnú recykláciu na pitnú alebo úžitkovú vodu, čo podčiarkuje naše snahy naučiť miestne obyvateľstvo zodpovednému hospodáreniu s vodnými zdrojmi. Opäť sa vybrali účastníci a pred samotnou inštaláciou prebehlo jednodňové školenie, ktoré viedol expert na vodný manažment z partnerskej organizácie PIN LBN. Inštalačné práce zahŕňali prepravu vodných tankov na určené miesta, ako aj inštaláciu potrubí a filtrov. Každá lokalita získala štyri tanky s objemom 2 000 litrov, čím sme zabezpečili efektívny zber a skladovanie dažďovej vody.  

Účastníkom tejto aktivity sme uhradili náklady na dopravu do miesta inštalácie a každý z nich dostal za každý odpracovaný deň aj mzdu, a teda ich úsilie a čas boli spravodlivo ohodnotené.  

Sledujeme pokroky 

Veríme, že naše projekty v Libanone priniesli zraniteľnému obyvateľstvu maximálny úžitok. Od decembra bude prebiehať monitorovanie a hodnotenie ich vplyvu. Budeme sledovať pokrok účastníkov a účastníčok, hodnotiť účinnosť odborného vzdelávania a prípravy a tiež postavenie miestnych družstiev v oblasti trvalo udržateľného riadenia zdrojov.  

*Projekt „Poskytovanie kvalitného vzdelávania prostredníctvom komplexnej odbornej prípravy a budovanie udržateľnej energetickej infraštruktúry a infraštruktúry WASH pre zraniteľné utečenecké a libanonské obyvateľstvo v regióne Akkar v severnom Libanone. “ je podporený zo zdrojov SlovakAid a realizujeme ho v spolupráci s našou miestnou partnerskou organizáciou International Humanitarian Relief. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet