Prejsť na hlávný obsah
20 jan 2015
V kategóriach

Kubánci prišli čerpať zo slovenských skúseností, aby nerobili rovnaké chyby

Jorge Luis Guillén García, María Caridad Martinéz Díaz a Juan Pablo Peréz navštívili na pozvanie Človeka v ohrození v decembri Bratislavu. Traja Kubánci z organizácie Convivencia boli mimo ostrova po prvý raz. Stretli sa so zástupcami neziskového sektora a občianskej spoločnosti na Slovensku, načerpali transformačné skúsenosti, absolvovali tiež školenie k projektovému manažmentu.

„Pre mňa je neskutočné mať možnosť odísť z krajiny a vidieť inú realitu. Nevedela som si toto predstaviť. Ľudia sú tu slobodnejší,“ povedala María Caridad o svojej prvej zahraničnej ceste. Na Kube vedie niekoľko workshopov. „Kurz, ktorý sme absolvovali, bol skvelý, veľa som sa naučila. Mám lepšiu predstavu, čo môžeme robiť, ktorým smerom sa uberať,“ vyjadrila sa María Caridad o kurze k projektovému manažmentu. „Musíme pripraviť chodník, po ktorom budeme kráčať počas zmeny,“ dodala.

Všetci traja Kubánci hovorili počas návštevy o tom, že na Kube cítiť zmeny. Ľudia sa podľa nich o niečo menej boja vyjadriť svoju nespokojnosť s režimom. Veľká časť si tiež myslí, že režim nefunguje. „Kuba sa zdá byť slobodnou krajinou, čo sa týka myslenia. Pred nejakým časom sme o tom, čo sme si mysleli, hovorili veľmi potichu, kvôli veľkému strachu. Dnes ti na Kube to, čo ti hovorím teraz, povie nahlas ktokoľvek. Aktivisti, disidenti, aj obyčajní ľudia,“ zhodli sa Kubánci, ktorí navštívili Slovensko. Ďalej sa však zhodli aj v tom, že ekonomická situácia je horšia ako kedykoľvek predtým. Dôvodmi, ktoré uviedli, sú aj centralistický systém riadenia hospodárstva, aj to, že Hugo Chávez už nie je na čele Venezuely, a tak sa veľa produktov na Kubu prestalo dovážať. Ekonomika a politika idú spolu ruka v ruke. Zlá ekonomická situácia môže vyprovokovať politickú zmenu, tvrdia Kubánci.

Ako na demokraciu?

S organizáciou PDCS napríklad diskutovali aj o tom, kto by sa na Kube mohol chytiť politickej moci, ak by nastal pád komunistickej strany a Castrovcov. Od Matúša Čupku zo Zelenej hliadky získali inšpiráciu, ako realizovať aktivity efektívnejšie. „To, čo sa pokúšame na Kube robiť, robíme veľmi improvizovane. Na stretnutí so Zelenou hliadkou sme sa dozvedeli, ako robiť veci tak, aby boli efektívnejšie. Hoci to teoreticky poznáme, po tomto stretnutí viem, ako a na čo sa zamerať,“ povedal Jorge. „Zároveň som nadobudol pocit, že môžeme robiť oveľa viac, než si myslíme, je toľko možností. Toľko inšpirácie, ktorú môžeme uplatniť v našich životoch,“ uviedol Jorge.

Juan Pablo, ktorý pracuje prevažne s ľuďmi z vidieka v oblasti ich práv, si myslí, že je dnes na Kube aktívnejšia občianska spoločnosť ako kedykoľvek predtým. „Doteraz sme si mysleli, že demokracia je to, čo chcú všetci. Ale ono je to trochu inak – demokracia je rešpekt voči menšinám,“ vyjadril Juan Pablo svoj pohľad na demokraciu.

Návštevu Kubáncov zrealizovalo OZ Človek v ohrození vďaka finančnej podpore americkej organizácie National Endowment for Democracy.

Text: Magda Vaculčiaková

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet