Kuba: Väzenie za verejné vyjadrenie svojho názoru
Podľa Reportérov bez hraníc je Kuba jednou z krajín s najnižšou mierou slobody tlač a prejavu. V rebríčku za rok 2020 obsadila Kuba 171. miesto zo 180 hodnotených krajín.
Podľa organizácie Freedom House je Kuba krajina s najnižšou mierou slobody prejavu na internete v Amerike a štvrtou najhoršou na svete spomedzi 65 krajín sveta. Monitor CIVICUS vyhodnotil občiansky priestor na Kube ako neprístupný.
Potláčanie slobody prejavu a slobody tlače na Kube je dlhodobé a systematické. Globálna pandémia zintenzívnila vlnu represií a prenasledovania novinárov a aktivistov. Od začiatku pandémie bolo najmenej 30 novinárov podrobených výsluchom a vyhrážkam. Zakázali im dočasne vykonávať svoje povolanie a skonfiškovali im technické vybavenie.
Novinárom udelili pokutu vo výške 3 000 kubánskych pesos (120 USD), čo je približne trojnásobok priemernej mesačnej mzdy. Nezaplatenie týchto pokút predstavuje trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody.
Komunikácia patrí vláde
Vďaka tomuto systematickému útlaku je momentálne sedem aktivistov vo väzení. Ako sa previnili? Verejne na internete vyjadrili svoj názor a obavy z obmedzovania slobody prejavu a z toho, ako kubánska vláda limituje prístup k informáciám o tom, ako krajina čelí pandémii koronavírusu.
A ako je ich väznenie zdôvodnené? Sú stíhaní za šírenie informácií v rozpore so spoločenským dobrom, morálkou a slušnosťou. Podľa vlády je totiž komunikácia v akejkoľvek forme a cez akékoľvek médium socialistickým vlastníctvom. Ľudia, politické, a miestne organizácie nemajú žiaden druh vlastníctva na správy, ktoré šíria.
Nariadenie 370 síce uvádza, že Kuba uznáva, potvrdzuje a zaručuje slobodu myslenia a prejavu, no realita vyzerá úplne inak a ústavné princípy sú protichodné.
Nariadenie 370 je tak v realite využívané ako účinný prostriedok na konsolidáciu kybernetickej bezpečnosti, technologickej suverenity a bezpečnosti národnej obrany. Zároveň obmedzuje základné práva, ako sú účasť na politickom dianí, sloboda prejavu, súkromie a právo združovania sa.
Nasledujúce príklady ilustrujú protichodnosť spomínaných princípov:
- Vláda bežne ukladá sankcie za šírenie informácií na sociálnych sieťach, ktoré sú podľa nej v rozpore so spoločenským záujmom, morálnym a dobrým zvykom.
- Povoľuje tresty a prenasledovania výskumných pracovníkov v oblasti počítačovej bezpečnosti, ktorí poukazujú na zraniteľnosť počítačových systémov.
- Ministerstvu komunikácie dostáva právomoc na licencie počítačových programov a aplikácií priamo od vlády. Bez jej zvolenia ministerstvo nemôže poskytnúť licenciu.
- Vláda zabraňuje výrobe, inštalácií a komercializácii elektronických zariadení.
- Bráni hosťovaniu webových stránok umiestnených na zahraničných serveroch, ktoré nie sú replikami národných serverov.
- Vláda vyhlasuje osobné blogy a nezávislé média za nezákonné. Zamieta im tiež prístup k doméne .cu.
- Vláda pravidelne kontroluje všetku aktivitu na internete a má prístup aj k osobným informáciám používateľov.
Petícia za ukončenie prenasledovania
My v Človeku v ohrození už roky monitorujeme porušovanie ľudských práv na Kube a podporujeme nezávislých novinárov, ľudsko-právnych a občianskych aktivistov, ale aj študentov, akademikov či farmárov v ich snahách vybudovať na Kube funkčnejšiu a slobodnejšiu spoločnosť.
Preto spolu s partnerskými občianskymi organizáciami z celého sveta chceme preukázať solidaritu a podporu prenasledovaným novinárom a aktérom občianskej spoločnosti na Kube. Obraciame sa na medzinárodnú komunitu, vlády, občiansku spoločnosť a medzinárodné ľudsko-právne organizácie, aby sa zintenzívnili rokovania s kubánskou vládou a viedol sa s ňou účinný dialóg.
Žiadame, aby sa nadobro ukončili prenasledovanie, útoky a vyhrážky namierené na nezávislých novinárov, aktérov občianskej spoločnosti ako aj ich rodiny, iba za to, že vyjadria svoj názor a šíria pravdivé informácie.
Celé znenie petície v španielčine si môžete pozrieť TU a v angličtine TU.