Prejsť na hlávný obsah
09 júl 2020
V kategóriach

Kuba: Väzenie za verejné vyjadrenie svojho názoru

Podľa Reportérov bez hraníc je Kuba jednou z krajín s najnižšou mierou slobody tlač a prejavu. V rebríčku za rok 2020 obsadila Kuba 171. miesto zo 180 hodnotených krajín.

Podľa organizácie Freedom House je Kuba krajina s najnižšou mierou slobody prejavu na internete v Amerike a štvrtou najhoršou na svete spomedzi 65 krajín sveta. Monitor CIVICUS vyhodnotil občiansky priestor na Kube ako neprístupný.

Potláčanie slobody prejavu a slobody tlače na Kube je dlhodobé a systematické. Globálna pandémia zintenzívnila vlnu represií a prenasledovania novinárov a aktivistov. Od začiatku pandémie bolo najmenej 30 novinárov podrobených výsluchom a vyhrážkam. Zakázali im dočasne vykonávať svoje povolanie a skonfiškovali im technické vybavenie.

Novinárom udelili pokutu vo výške 3 000 kubánskych pesos (120 USD), čo je približne trojnásobok priemernej mesačnej mzdy. Nezaplatenie týchto pokút predstavuje trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody.

Komunikácia patrí vláde

Vďaka tomuto systematickému útlaku je momentálne sedem aktivistov vo väzení. Ako sa previnili? Verejne na internete vyjadrili svoj názor a obavy z obmedzovania slobody prejavu a z toho, ako kubánska vláda limituje prístup k informáciám o tom, ako krajina čelí pandémii koronavírusu.

A ako je ich väznenie zdôvodnené? Sú stíhaní za šírenie informácií v rozpore so spoločenským dobrom,  morálkou a slušnosťou. Podľa vlády je totiž komunikácia v akejkoľvek forme a cez akékoľvek médium socialistickým vlastníctvom. Ľudia, politické, a miestne organizácie nemajú žiaden druh vlastníctva na správy, ktoré šíria.

Nariadenie 370 síce uvádza, že Kuba uznáva, potvrdzuje a zaručuje slobodu myslenia a prejavu, no realita vyzerá úplne inak a ústavné princípy sú protichodné.

Nariadenie 370 je tak v realite využívané ako účinný prostriedok na konsolidáciu kybernetickej bezpečnosti, technologickej suverenity a bezpečnosti národnej obrany. Zároveň obmedzuje základné práva, ako sú účasť na politickom dianí, sloboda prejavu, súkromie a právo združovania sa.

Nasledujúce príklady ilustrujú protichodnosť spomínaných princípov:

Petícia za ukončenie prenasledovania

My v Človeku v ohrození už roky monitorujeme porušovanie ľudských práv na Kube a podporujeme nezávislých novinárov, ľudsko-právnych a občianskych aktivistov, ale aj študentov, akademikov či farmárov v ich snahách vybudovať na Kube funkčnejšiu a slobodnejšiu spoločnosť.

Preto spolu s partnerskými občianskymi organizáciami z celého sveta chceme preukázať solidaritu a podporu prenasledovaným novinárom a aktérom občianskej spoločnosti na Kube. Obraciame sa na medzinárodnú komunitu, vlády, občiansku spoločnosť a medzinárodné ľudsko-právne organizácie, aby sa zintenzívnili rokovania s kubánskou vládou a viedol sa s ňou účinný dialóg.

Žiadame, aby sa nadobro ukončili prenasledovanie, útoky a vyhrážky namierené na nezávislých novinárov, aktérov občianskej spoločnosti ako aj ich rodiny, iba za to, že vyjadria svoj názor a šíria pravdivé informácie.

Celé znenie petície v španielčine si môžete pozrieť TU a v angličtine TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie