Prejsť na hlávný obsah
04 dec 2015
V kategóriach

Kniha, ktorá pomáha

slider-1

Určite si mnohí z nás vedia spomenúť na knihu, ktorej príbeh nám pomohol odpútať sa od sveta naokolo. Dnes môžu podobné príbehy pomáhať odpútať sa – od neraz stresujúcej – reality ľuďom na úteku.

Prostredníctvom darčekových certifikátov občianskeho združenia Človek v ohrození môžete prispieť na nákup kníh do záchytných a pobytových táborov na Slovensku a pomôcť tak zaplniť často prázdne police knižníc. Práve tieto zariadenia sú miestom, kde utečenci čakajú niekoľko mesiacov buď na rozhodnutie o udelení azylu, na neskorší presun do cieľovej krajiny, alebo vrátenie späť do krajiny, z ktorej k nám prišli. Zo zbierky združenie nakúpi knihy v ich rodných jazykoch – arabčine alebo perzštine, a v anglickom či nemeckom jazyku.

 
Pomôžte s nami práve teraz!

Kniha v táboroch plní hneď niekoľko funkcií. Prináša radosť a aspoň z časti pomáha zabudnúť na útrapy z cesty, ktorú ľudia na úteku absolvovali. Je zároveň voľnočasovou a vzdelávacou pomôckou, keďže deti neraz ostávajú bez možnosti návštev škôl. Knihy môžu byť dokonca jednou z foriem, ako predchádzať krízovým situáciám. Tie v táboroch neraz spôsobuje napätie spôsobené dlhým čakaním, neistotou, nedostatkom aktivít. Jazykové učebnice sú zas dôležitým predpokladom úspešnej integrácie.

„Deti, ktorým poskytujeme humanitárnu pomoc na Balkáne, si radi kreslia. Ukázalo sa, že je to najlepšia aktivita, ktorou ich zapojiť, upokojiť, zabaviť. Často sa ale stáva, že deti kreslia scény zbombardovaných domov, jednoducho to, čo videli a zažili. Toto všetko si nesú z oblastí, z ktorých utekajú spolu s rodičmi, so sebou do Európy. Knihy a príbehy v nich im môžu pomôcť aspoň na chvíľu sa od týchto scén odpútať a myslieť na niečo iné,“ hovorí Vanda Hlaváčková, koordinátorka kampane Kniha, ktorá pomáha.

Kúpte knihu na www.knihapomaha.sk!
 
Z výnosov predaja darčekových certifikátov sa po skončení projektu zakúpia knihy pre deti, beletria pre dospelých a jazykové učebnice. „Záujemcovia si certifikáty môžu kúpiť elektronicky na webe knihapomaha.sk alebo v kníhkupectvách Artforum, ktoré sú partnerom zbierky. Zároveň budeme radi, ak sa ďalšie kníhkupectvá či iné organizácie, ako napríklad školy, pridajú tiež,“ pripomína Hlaváčková.

Certifikát môže urobiť radosť hneď dvakrát. Kupujúci môže totiž zároveň obdarovať blízkeho, ktorý si pod vianočným stromčekom nájde dobrý pocit, že pomohol ľuďom v núdzi.

Zbierka potrvá do 31. decembra 2015.

Viac na knihapomaha.sk alebo knihapomaha@clovekvohrozeni.sk 

Kniha, ktorá pomáha. Viac informácii o projekte na www.knihapomaha.sk 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie