Prejsť na hlávný obsah
05 nov 2024

Keď skutočným darčekom je porcia teplého jedla

Radi by sme vám ukázali, ako v praxi vyzerá konkrétna pomoc konkrétnym ľuďom, ktorú vieme poskytnúť prostredníctvom nášho Skutočného darčeka s názvom Humanitárny balíček. Tentokrát smerovala do Libanonu a zasýtila stovky vnútorne vysídlených rodín.

Predstavte si, že by ste napríklad kvôli prírodnej katastrofe zrazu prišli o strechu nad hlavou. Alebo by ste museli kvôli vojnovému konfliktu náhle pobaliť celú rodinu do pár tašiek a utekať z domu na bezpečné miesto, do neznáma. Takéto situácie prekvapia každého a najdôležitejšie je dostať sa do bezpečia. Rovnako dôležité je však aj zabezpečenie základných potrieb, ako sú voda, jedlo, teplo. Niekedy je to balík potravín, inokedy hygienické potreby, zdravotnícky materiál či dočasný prístrešok, čo ľudia v krízových situáciách najviac potrebujú.

Pri podobných katastrofách sa Človek v ohrození snaží pomáhať najrýchlejšie, ako vie, ale aj najadresnejšie. Po výbuchu skladu v Bejrúte bola potrebná potravinová pomoc, pitná voda, ale aj sušené mlieko a plienky pre najmenšie deti, ktoré sme zabezpečili. Pri snehovej búrke v Libanone trebalo zabezpečiť teplo, a preto sme darovali deky a palivo do ohrievačov. Pri tornáde na Morave ľuďom chýbal materiál na opravu domov a peniaze na jeho nákup, pomohli sme im finančne. Aktuálne sme poskytli 10 000 eur z predaja nášho Skutočného darčeka Humanitárny balíček na nasýtenie vnútorne vysídlených rodín v Libanone.

Libanon v súčasnosti čelí stupňujúcej sa humanitárnej kríze v dôsledku prebiehajúceho konfliktu a zložitých sociálno-ekonomických problémov. Státisíce ľudí prevažne z juhu krajiny museli opustiť svoje domovy.

Humanitárna kríza

Ešte pred eskaláciou konfliktu Libanon zápasil s vážnou hospodárskou krízou, ktorá ochromila verejné služby a obmedzila obyvateľom a obyvateľkám prístup k elektrine, vode či zdravotnej starostlivosti. Zdroje krajiny už boli vyčerpané a konflikt situáciu ešte zhoršil. Organizácia Spojených národov odhaduje, že humanitárnu pomoc v Libanone aktuálne potrebuje 3,7 milióna ľudí. Mnohí z nich sa zdržiavajú v preplnených verejných prístreškoch, napríklad v školách. Chýba tam však základné vybavenie, ako sú matrace, prikrývky a kúrenie, ale aj bežné kuchynské náčinie na prípravu jedla. Rovnako aj nafta na prevádzku generátorov, ktoré budú potrebné najmä s blížiacou sa zimou. Bezprostrednou prioritou je však zabezpečenie potravín, vody, paliva a základných vecí na zaistenie bezpečnosti a pohody vysídlených rodín.

Ako to vyzerá na predmestí Bejrútu, kde tisícky vysídlených rodín našli dočasné útočisko, si môžete prečítať v zápiskoch našej kolegyne Allison TU.

V spolupráci s humanitárnou organizáciou IHR, ktorá podporuje najzraniteľnejšie komunity so zameraním na utečencov, vnútorne vysídlené osoby a marginalizované skupiny, v týchto týždňoch distribuujeme teplé porcie jedla tým najzraniteľnejším. Konkrétne ide približne o 2500 porcií jedla prevažne pre rodiny, ktoré žijú vo verejných útulkoch, ako sú školy a komunitné centrá v oblastiach na juhu Libanonu, údolí Bekaa, Libanonskej hory a Akkare. Spolu s organizáciou IHR sme v Libanone už v minulosti realizovali iné projekty s úspešným dopadom na miestne obyvateľstvo.

A ako celý proces výberu prijímateľov pomoci, prípravy a distribúcie jedla prebieha?

Organizácia IHR identifikovala oblasti a konkrétne útulky s veľkým počtom vysídlených osôb, najmä zraniteľných rodín, ktoré potrebujú potravinovú pomoc. Následne oslovila miestne kuchyne, ktoré spĺňali hygienické a kvalitatívne normy na prípravu jedla. Napokon sa rozhodla pre jednu konkrétnu kuchyňu, ktorá podporuje mimovládne organizácie reagujúce na súčasnú krízu vysídľovania a neúčtuje si žiadne administratívne poplatky. Dohodla sa logistika dennej výroby a rozvozu porcií. Medzitým sa vypracoval výživný plán jedál, ktoré obsahujú ryžu, zeleninu a bielkoviny v podobe kuracieho alebo hovädzieho mäsa. Všetky ingrediencie sa hromadne nakúpili od miestnych dodávateľov, pričom sa uprednostnili čerstvé a lokálne produkty.

Počas prípravy jedál sa dohliada na dodržiavanie výživových a hygienických noriem. Preprava jedla sa koordinuje s miestnymi distribučnými tímami tak, aby sa dostalo k príjemcom včas a organizovane. V určených útulkoch a komunitných centrách sa zriadili distribučné miesta, kam si rodiny po jedlo chodia. Do procesu distribúcie boli zapojení aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky z miestnej komunity. Okrem toho prebieha aj spolupráca s inými humanitárnymi organizáciami, ako sú napríklad UNHCR, UNICEF a miestnymi agentúrami, aby sa predišlo duplicite služieb.

Pomocnú ruku vie podať každý z nás

Veľmi nás teší, že sme dočasne pomohli zasýtiť tých najzraniteľnejších. Je to aj vďaka všetkým vám, ktorí ste si kúpili Skutočný darček Humanitárny balíček. Pomáhať budeme aj v budúcnosti, ak to bude v našich možnostiach.

A ak sme vás inšpirovali k tomu, aby ste možno aj vy niekoho obdarovali Skutočným darčekom, budeme ešte radšej. Vybrať si môžete tu: www.skutocnydarcek.sk

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet