Prejsť na hlávný obsah
18 máj 2018

Keď je radosť nákazlivá

„Dobrý-denia!“, s úsmevom na tvári a plní očakávaní vstupujú do centra malí predškoláci. Obúvajú papučky a hneď sa hrnú zistiť, čo zaujímavé sa budú robiť dnes. Predškolský klub v komunitnom centre v Kojaticiach je pre tieto deti jediným priestorom, kde sa môžu hravou formou učiť a pripravovať na vstup do základnej školy. Chlapci a dievčatá z vylúčenej rómskej lokality potrebujú zvládnuť mnohé činnosti, napríklad ako sa obliecť, stolovať, či mať správne hygienické návyky. Doma nemajú zázemie, aby sa tieto pre mnohých banálne úkony naučili.

Komunitné centrum v Kojaticiach sa venuje širokej škále aktivít nielen pre deti rôzneho veku, ale aj dospelých. Prioritou je predškolská príprava a doučovanie detí, aby tí najmenší dostali lepší štart do ďalšieho vzdelávania. Ochutnajte aj vy z každodenného života centra…

Spoznávanie cez hry

Venujeme sa aktivitám na rozvoj hrubej a jemnej motoriky, učíme deti, ako správne držať ceruzku, ale aj to, že slniečko je žlté a hruška zelená. Najveselšou činnosťou detí sú hudobno-pohybové hry, kde sa môže naplno prejaviť ich temperament a talenty. Niet sa čo čudovať, že v rebríčku obľúbenosti nezaostáva ani pozeranie rozprávok. „Mášu, chceme pozerať Mášu!“, prekrikujú sa jeden cez druhého. O okamih neskôr už všetci veselo skackajú na tóny pesničky, vďaka ktorej sa naučili pomenovať časti tela či domáce zvieratká. Niekedy sa len tak hráme – staviame veže z kociek, varíme kávu, hráme sa s autami, či na mamičky, ktoré idú s deťmi k lekárovi. Deti pri týchto činnostiach často zabudnú na realitu a v rámci hry sa dokážu ľahšie otvoriť. Hovoria o situácii doma, o zážitkoch, o veciach, ktoré ich trápia, ale aj tešia. Cez hru sa s nimi vieme porozprávať, zblížiť, podporiť ich.

Mama z miestnej komunity
Veľkou pomocou je naša asistentka Helena – matka z miestnej komunity, ktorá sprevádza deti do centra a pomáha nám s aktivitami i s tlmočením. Deti nehovoria po slovensky, ovládajú len rómsky jazyk, s ktorým sú v dennodennom kontakte. Učíme ich preto komunikovať a rozširovať si slovnú zásobu slovenčiny, veď nástup do školy sa blíži. Po pár mesiacoch sa už vedia predstaviť, vyjadriť, čo chcú, používať čarovné slovíčka.

Čo je pre nás odmenou?
Nezabúdame ani na školákov, ktorí centrum navštevujú každý deň. Najskôr doučovanie, potom hra – to je jedno z pravidiel nášho centra. Snažíme sa, aby nešlo stále len o memorovanie poznatkov, ktoré deťom pripomína školu. Často volíme doučovanie zábavnou formou prostredníctvom hier, súťaží, osemsmeroviek či doplňovačiek. Samozrejme, popritom nechýba diktát, čítanie alebo počítanie príkladov, ktorému sa školáci raz do týždňa nevyhnú. Najväčším povzbudením je pre nás sledovať ich malé pokroky. Vidieť, ako sa napriek počiatočnému nezáujmu prekonávajú, pracujú na sebe a o to viac sa potom tešia z výsledku. Aj napriek tomu, že to deti a mládež z rómskej komunity v Kojaticiach vo svojom živote nemajú ľahké, ich radosť z toho, že môžu zmysluplne tráviť čas v komunitnom centre, je nákazlivá. A nám pracovníkom je dostatočnou odmenou za všetku našu energiu a venovaný čas.
Pozrite si milé video z komunitných centier Človeka v ohrození.

Skutočné darčeky už pomáhajú v piatich komunitných centrách Človeka v ohrození. Prinášajú deťom vzdelávanie, hravé a kreatívne trávenie voľného času, aj radosť z prvých vlastných úspechov. Doteraz ste darovali 159 mesiacov doučovania, 157 prvých knižiek a 21 lepších škôl.
Ďakujeme!

Pre realizáciu a každodennú prevádzku komunitných centier potrebujeme aj vašu pomoc. Pravidelná podpora darcov je pre nás veľmi dôležitá z hľadiska plánovania dlhodobých vzdelávacích aktivít. Ak by ste chceli podporiť vzdelávací program pravidelnými darmi, môžete sa stať našim podporovateľom. Dá sa tak spraviť jednoducho cez zabezpečený portál na našej stránke.

Pre viac informácií nás môžete kedykoľvek kontaktovať na info@clovekvohrozeni.sk.

Tags: ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie