Je na Kubáncoch, aby rozhodli o svojej budúcnosti
Yoani Sanchéz je asi najznámejšie kubánska blogerka. Vďaka nej sa celý svet dozvedá skutočné informácie o živote na Kube. Spolu s ďalšími aktivistami založila portál 14ymedio, prostredníctvom ktorého sa snažia robiť nezávislú žurnalistiku v totalitnej krajine. Ponúkame vám preklad článku, ktorý tam vyšiel nedávno.
Yoani Sanchéz,14ymedio.com
V októbri 2013 som absolvovala rozhovor s Robertou Jacobson, cez Google hangout (videochat), o demokracii, technológiách a úlohe žien v občianskej spoločnosti . Pri tejto príležitosti sme interaktívne komunikovali s ľuďmi, ktorý mali o náš rozhovor záujem. Tento krát sme sa rozprávali tak, že nás delilo pár centimetrov, počas návštevy poradkyne ministra zahraničných vecí USA v našom nezávislom denníku 14ymedio, v Havane.
Blízkosť mi dovolila utvrdiť sa v tom, čo som cítila už počas našich predchádzajúcich konverzácií, a to, že táto zhovorčivá žena s pozorným pohľadom má hlboké vedomosti týkajúce sa kubánskej reality. Nie je žiadnym prekvapením, že viedla prvé kolo rozhovorov medzi Kubou a Spojenými štátmi po oznámení zo 17.decembra o znovuobnovení vzťahov medzi oboma krajinami.
Niekoľko členov našej redaktorskej rady spolu s niektorými spolupracovníkmi sa s Jacobson stretlo na 14.poschodí budovy, postavenej v juhoslovanskom štýle, kde máme sídlo. Nasledujúci text je prepisom konverzácie, v ktorej sme sa snažili priblížiť široké spektrum tém.
Yoani Sanchéz: Mali by sme sa obávať, že pragmatizmus a politika zbližovania prevážia všetko ostatné, a že otázky ľudských práv a občianskych slobôd budú odsunuté do úzadia?
Jacobson: Ciele našej politiky sú presne také isté ako predtým. Sú sústredené na to, aby bolo krajina slobodná a aby Kubánci mohli rozhodnúť o svojej budúcnosti. Najdôležitejšie je, ako sa dostať do tohto bodu a sme si vedomí, že sme s predchádzajúcou stratégiou neboli úspešní. Takže sa snažíme o novú politiku spočívajúcu v tom, že budeme mať diplomatické vzťahy s Kubou pretože cítime, a obzvlášť prezident Obama a minister zahraničných vecí Kerry, že je dôležité mať priamy kontakt s vládou. Najdôležitejšie je to, ako môžeme posilniť kubánsky ľud čo najefektívnejšie a ponúknuť vám viac telekomunikačných príležitostí na modernizáciu vašich počítačových systémov, aby ste mali prístup k informáciám a aby ste boli súčasťou pripojenej „globálnej komunity“. Je to komplexný proces, ktorý si vyžaduje čas ale nechystáme sa odložiť bokom problematiku ľudských práv a demokracie pretože sú tiež v centre tejto našej novej politiky .
Reinaldo Escobar: Kubánska vláda zatiaľ v rámci rokovaní poskytla len prepustenie 53 osôb – a ja zdôrazňujem slovo „prepustenie“ lebo nie sú oslobodení nakoľko väčšina bola iba podmienečne prepustená. Môžeme očakávať ďalšie prepúšťanie, ktoré by vyplynulo z rokovaní?
Jacobson: Bola časť rozhovorov, v ktorých sme prejavili záujem o niekoľko osôb na Kube. V tomto procese bola dohodnutá výmena agentov informačných služieb, jedného, ktorý odcestoval do Spojených štátov a troch, ktorí sa vrátili na Kubu. Zvyšok bolo politikou strán, gestami, záujmami každej zo strán. Budeme pokračovať v zavádzaní politiky podľa týchto záujmov, ktoré, ako veríme, podporujú kubánsky ľud.
Reinaldo Escobar: Dozvedeli sme sa, že niektorí z kubánskych väzňov, ktorí sú na zozname politických väzňov, ale neboli prepustení, práve držia protestnú hladovku. Mali by si myslieť, že pre nich existuje nejaká nádej?
Jacobson: Chcela by som povedať niečo navyše: Počas diskusií v predchádzajúcich dňoch sme sa dohodli, že budú prebiehať dialógy, ktoré sa týkajú rôznych tém. O spolupráci, o životnom prostredí, o anti-narkotikách, a iné, vrátane dialógu o problematike ľudských práv, čo Kuba navrhla minulý rok a čo sme teraz akceptovali my. Máme rozdielne koncepcie tohto dialógu a za nás sa ho zúčastnia odborníci v danej oblasti, ale, ako sme povedali už viac krát, nikdy sme si nemysleli, že po viac ako 50 rokoch pretrvávania tohto problému to vyriešime cez noc. Vieme, že vo väzení je viac ľudí a je viac ľudí, ktorí bojujú za svoje práva aj inde.
Eliécer Ávila: Niektoré média poukazujú, že v rozhovoroch ide o vzorec ľudské práva verzus ekonomika. Napriek tomu, ja chápem politiku ako nástroj pre ľudí aby žili slobodnejšie a lepšie, takže nevidím žiadny konflikt medzi jednou a druhou témou. Súhlasíte v tom so mnou?
Jacobson: Úplne sa zhodneme, že nie sú len komplementárne ale aj zásadne spojené. My vravíme, a počuli sme vyjadrenia prezidenta, ministra zahraničných vecí Kerryho a vice-prezidenta Bidena, o dosahovaní demokratickej, slobodnej, bezpečnej a prosperujúcej hemisféry. Tie témy sú všetky prepojené. Ako je možné hovoriť o prosperujúcej hemisfére ak v nej nemáme slobodu? Alebo v nej je sloboda ale nie je čo jesť. Alebo kde je množstvo jedla a slobody ale nemôžete chodiť po ulici kvôli nedostatku bezpečnosti a iným nebezpečenstvám. Tieto veci sú spojené ale niektoré sú zodpovednosťou vlád chrániť občanov a zabezpečiť ich základné práva a iné musia dosiahnuť občania sami, ale v civilizovanej spoločnosti musíme hovoriť o týchto veciach hovoriť.
Eliécer Ávila: A preto je významný prístup k telekomunikáciám a informáciám…
Jacobson: Áno, občania musia mať prístup k informáciám nielen v problematikách slobody a práv, potrebujú prístup k informáciách aj v oblasti ich ekonomického života. Je to veľmi dôležité a toto je jediný spôsob, ktorým môžu dosiahnuť vyššiu prosperitu. Takže sa úplne zhodneme, že ekonomika a ľudské práva sú úzko späté. Neexistuje medzi nimi žiadny rozpor, to vôbec.
Dagoberto Valdéz: Od 21. do 25.januára 1998 sme mali na Kube historicky dôležitú návštevu pápeža Jána Pavla II. Pre Kubáncov to bola návšteva plná očakávaní a tá Vaša je teraz tiež. Čo si myslíte o úlohe katolíckej cirkvi ako mediátora dialógu medzi vládami Kuby a Spojených štátov, ale dôležitý dialóg by mal asi prebehnúť medzi vládou a občianskou spoločnosťou … ?
Jacobson: Po prvé, chcem povedať, že úloha pápeža Františka a Vatikánu bola nápomocná v našom procese s kubánskou vládou. Vieme, že Vatikán je vždy v takýchto procesoch dôležitý ale rada by som aj podotkla, že pápež je pre tento región špeciálne dôležitý … „Všetci sme v tomto momente Argentínčanmi…“ Takže oceňujeme úlohu cirkvi. V budúcnosti bude podľa mňa úloha rímskej cirkvi a kubánskej cirkvi veľmi dôležitá. Rozprávala som sa s kardinálom a existuje niekoľko iniciatív kubánskej cirkvi vo viacerých oblastiach, zameraných na zmeny v ekonomike, vzdelávaní a ďalšie. Rozhodnutia týkajúce sa cirkvi, tak ako aj iných vecí ako sú média, sú na Kubáncoch, nie na Američanoch.
Yoani Sanchéz: Ďakujem za Vašu návštevu do kancelárií nášho vydavateľstva. Tlačenú verziu 14ymedio rozdávame s výberom článkov z týždňa, aby sme obišli cenzúru. Dúfame, že jedného dňa budú naše noviny po celej krajine v stánkoch.
Jacobson: Ďakujem, cítila som sa tu veľmi dobre, ako v rodine.