Prejsť na hlávný obsah
22 sep 2022
V kategóriach

INFOSERVIS Človeka v ohrození

Ukrajincom a Ukrajinkám na Slovensku sme pomáhali aj v lete

V Človeku v ohrození aktuálne pôsobíme v 13 ubytovacích zariadeniach v 11 lokalitách po Slovensku, v ktorých poskytujeme asistenciu ukrajinským odídencom a odídenkyniam na pravidelnej báze. Iba v júli sme pomohli 494 ľuďom vo forme asistencie pri hľadaní zamestnania, vzdelávacích miest v školách a v škôlkach, v organizovaní komunitných podujatí a poskytnutí rôznych podporných sociálnych služieb ako jazyková podpora alebo zdravotná a psychologická pomoc.

Skupinových aktivít sa zúčastnilo v júli spolu 554 účastníkov. Skupinové psychologické poradenstvo sa iba v júli uskutočnilo 16-krát. Pre celkom 220 detí sme v spolupráci s niekoľkými občianskymi združeniami zorganizovali voľnočasové aktivity.

K júlu sa nám tiež podarilo úspešne ubytovať 182 ľudí z Ukrajiny, zamestnať 66 Ukrajincov a Ukrajiniek a zapísať do škôl a škôlok 59 detí. V spolupráci s občianskym združením Spolka sme vytvorili 6 nových detských kútikov v ubytovacích zariadeniach. Rozšíril sa aj náš tím, a to v každej lokalite, kde pôsobíme.

Ukrajincom a Ukrajinkám pomáhame aj v Integračnom centre v Košiciach

Letná škola v našich komunitných centrách opäť pripravila deti do školských lavíc

Ako každý rok, aj tento sa v našich komunitných centrách konala Letná škola. Počas niekoľkých pracovných dní tak deti nielen z vylúčených komunít dostali priestor zopakovať si školské učivo, ale tiež naučiť sa praktické veci do života. Deti v komunitnom centre v Plaveckom Štvrtku sa napríklad učili o prevencii proti horúčavám, pitnom režime či ošetrení rán v prírode. Naši kolegovia a kolegyne si pre deti pripravili aj zaujímavé športové a kreatívne aktivity, pri ktorých si žiaci a žiačky rozvíjali motoriku, pamäť a učili sa pravidlám fair-play. Počas leta sa deti v Petrovanoch učili aj o vážnejších témach, ako je chudoba či utečenectvo. V Kojaticiach zase nechýbali aktivity týkajúce sa starostlivosti o komunitnú záhradku a výlety po východnom Slovensku. Kým v komunitnom centre v Roškovciach si deti primárne precvičovali učivo prebrané počas školského roka, vo Sveržove sa prostredníctvom biblických príbehov učili o správaní jeden k druhému či medziľudskej komunikácii.

Intenzívna práca našich kolegov a kolegýň prináša svoje ovocie – deti sú v školských laviciach pripravenejšie, sústredenejšie, vedia spolu lepšie komunikovať a objavujú talenty, ktoré sú mnohokrát skryté. Pre znevýhodnené deti je práve podpora, prijatie a spoločne strávený čas neodmysliteľnou súčasťou ich cesty za vzdelaním a lepším životom.

Letná škola vo Sveržove

Prvákom a prváčkam na Ukrajine sme darovali školské tašky

September sa nesie v znamení návratu do školských lavíc, čo však vojna na Ukrajine pre tamojšie deti značne komplikuje. Niektoré zo škôl sa rozhodli pre dištančnú formu vzdelávanie, iné uprednostnili prezenčnú. V dôsledku nepriaznivej situácie v susednej krajine však mnoho rodičov nemá zdroje na vybavenie školských pomôcok pre svoje deti. Z tohto dôvodu sme v Zakarpatskej oblasti rozdali 826 školských tašiek aj s pomôckami miestnym a vnútorne vysídleným prvákom a prváčkam. Batohy v celkovej hodnote viac než 20 000 eur urobili radosť deťom v spolu 23 hromadách a viac než 40 mestách aj odľahlých dedinkách západnej Ukrajiny.

V Zakarpatskej oblasti sme rozdali 826 školských tašiek

Vo Sveržove sa už druhýkrát konalo darovanie krvi

Naše komunitné centrum vo Sveržov v spolupráci so Zdravými regiónmi, obcou Sveržov a Národnou transfúznou službou v Prešove už po druhýkrát usporiadalo darovanie krvi. Občania sveržovskej komunity, miestnej obce, ale i širokého okolia tak mali možnosť darovať najvzácnejšiu tekutinu – krv.

Kým na prvé darovanie prišlo približne 18 ľudí, tentokrát malo záujem asi 25 darcov a darkýň. Podľa Mariána Dudru, pracovníka z komunitného centra vo Sveržove, boli ľudia vďační za možnosť darovať krv priamo v obci. Do darovania sa zapojili aj ľudia z rómskej komunity. Spoločne tak prispeli k dobrej veci a záchrane životov.

Darovanie krvi vo Sveržove

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie