Prejsť na hlávný obsah
18 aug 2022

INFOSERVIS Človeka v ohrození

Rozvíjame zručnosti žien z vylúčenej komunity v Kojaticiach

Rómske ženy prostredníctvom ženských skupín v našich komunitných centrách podporujeme dlhodobo. V Kojaticiach sa pri ručných prácach a pestovaní zeleniny rozprávajú aj o rodičovských problémoch, plánovanom tehotenstve, či ťažkom živote v osade. Vďaka tomu sa učia rozprávať o svojich pocitoch a vyjadrovať sa na rôzne témy. Okrem výrobkov a vypestovanej úrody si zo stretnutí odnášajú aj dobrý pocit z vykonanej práce a budujú si pracovné návyky.

Pravidelné stretnutia žien organizujeme aj v ďalších našich komunitných centrách v Roškovciach, Sveržove a Petrovanoch.

Ženy zo ženskej skupiny v Kojaticiach

Podporujeme integráciu ľudí z Ukrajiny do spoločnosti

Na začiatku vojny na Ukrajine sme pomáhali hlavne na slovensko-ukrajinských hraniciach. Teraz tiež Ukrajincom a Ukrajinkám poskytujeme pracovné príležitosti, vďaka čomu sa ľahšie integrujú do spoločnosti a majú šancu opäť žiť dôstojný život. Súčasťou našej organizácie je po novom aj Ukrajinec Mykhailo Egorov Mykolajovych, ktorý je vyštudovaný psychológ a ako sociálny pracovník pomáha ženám v žilinskom centre vyrovnať sa s hrôzami vojny. V rozhovore nám vysvetlil, prečo najmä starší ľudia nechcú odísť z Ukrajiny, ako situáciu vnímajú deti, ale aj to, ako vieme Ukrajincom a Ukrajinkám pomôcť začleniť sa do spoločnosti.

Psychológ Mykhailo Egorov Mykolajovych z Ukrajiny

Témou festivalu Jeden Svet je tento rok domov

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden Svet 2022 otvorí tému domova nielen v kontexte pandémie, klimatickej krízy či radosti, ktorú možno zažívame pri odomykaní vchodových dvier svojho bytu po návrate z dlhých ciest. Prvým ohláseným filmom programu je Ascension (Vzostup), ktorý ukáže život v čínskych továrňach. Autorka, čínsko-americká režisérka a producentka Jessica Kingdon sa festivalu tiež zúčastní a návštevníkom predstaví aj svoju metódu tvorby autorského filmu v krajine, kde je všadeprítomný dohľad totalitného režimu. 

Festival Jeden svet sa bude sa konať 5. až 11. novembra. Permanentky sú už v predaji na stránkach festivalu.

V Bedawi sme za posledný rok zmiernili dôsledky prebiehajúcej hospodárskej a environmentálnej krízy

Štvrť Beddawi v meste Tripolis patrí medzi jednu z najchudobnejších v Libanone. Aby sme miestnym pomohli prekonať prekážky spojené s krízou, v oblasti sme podporili trhové prostredie, poskytli odbornú kvalifikáciu miestnym zraniteľným ľuďom a vybudovali kanalizačnú infraštruktúru. Šancu mladých ľudí zamestnať sa, sme zvýšili inštalatérskym kurzom. Zúčastnilo sa ho dokopy 87 učňov (medzi nimi bolo 32 žien). Súbežne s tým sme opravili aj kanalizáciu, ktorá bola v havarijnom stave. Výsledkom je 1 040 metrov dlhá sieť odtokov odpadových a dažďových vôd, ktoré uľahčia život v až 200 domácnostiach a malých miestnych podnikoch. Aby sme pomohli podnikom udržať sa na trhu a zamestnali ďalších ľudí z oblasti, podporili sme 10 malých podnikov. Vďaka tomu sme vytvorili okolo 30 krátkodobých či dlhodobých pracovných miest.

Opravy v Beddawi – fotografie pred a po

Človek v ohrození dlhodobo pomáha ľuďom, ktorí stratili bezpečie, dôstojnosť alebo živobytie. Reaguje pri náhlych katastrofách, podáva pomocnú ruku ľuďom z vylúčených komunít a spája spoločnosť. Na Slovensku aj vo svete.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie