Prejsť na hlávný obsah

Libanon

Humanitárna pomoc

V auguste 2020 Bejrútom otriasla silná explózia a poškodila takmer polovicu mesta a zničila prístav, ktorý je pre Libanon významnou bránou pre dovoz potravín, od ktorých krajina závisí. Výbuch si vyžiadal minimálne 220 mŕtvych, pričom 110 osôb je stále nezvestných, 6,000 zranených a 300,000 ľudí dočasne bez domova. Výbuch nemohol prísť v horšom čase. Libanon je už pár mesiacov na pokraji ekonomického kolapsu. Hneď, ako sme sa dozvedeli o výbuchu, sme sa preto rozhodli pomôcť. Po preskúmaní situácie sa naši humanitárni pracovníci rozhodli najskôr distribuovať potraviny a pitnú vodu. Práve tie sú momentálne najviac potrebné. Neskôr chceme pomôcť aj opravami zničených príbytkov. Pomôcť obetiam môžete aj vy.

V Libanone pôsobíme dlhodobo. Je to krajina, ktorá sa ešte stále zotavuje z dôsledkov občianskej vojny, ktorá trvala do roku 1990 a zároveň poskytuje útočisko pre tri generácie palestínskych a iných utečencov a vnútorne vysídlených obyvateľov. Od roku 2011 sa Libanon stal útočiskom aj pre ďalších 1,5 milióna sýrskych utečencov. Momentálne takmer polovica obyvateľstva, čiže 3,5 milióna ľudí, žije v chudobe. Pretrvávajúca politická a ekonomická kríza znemožnila mnohým obyvateľom prístup k základným potravinám, vzdelávaniu a zdravotnej starostlivosti, zhoršila mieru chudoby a viedla k spoločenským nepokojom. Pandémia nového koronavírusu zároveň zhoršila problémy domáceho násilia mentálneho zdravia obyvateľov krajiny.

Prvú humanitárnu pomoc sme poskytli v Libanone v roku 2006 a našu prácu sme zintenzívnili po prepuknutí vojny v Sýrii, ktorá zhoršila situáciu vysídlených obyvateľov a utečencov v Libanone. V Libanone poskytujeme pomoc najmä v podobe vzdelávania a psychosociálnej podpory pre deti, mládež a ženy, podporujeme zabezpečovanie živobytia formou odborného vzdelávania zvyšujúceho šance na zamestnanie, distribuujeme materiálnu pomoc v prípade mimoriadnych situácií, akými bola napr. búrka Norma v januári 2019, pandémia a ekonomická kríza v prvej polovici roku 2020 a výbuch v Bejrúte v auguste 2020.

Materiálna pomoc zahŕňa najmä potravinovú pomoc, zateplenie a budovanie prístreškov, palivo a ohrievače a oblečenie pre zimné obdobie a iné.

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie