Prejsť na hlávný obsah
27 jan 2014

Faryab: Pomáhame aj tam, kde líšky dávajú dobrú noc

Faryab je provincia v západnom Afganistane, na hranici s Turkmenistanom. Je prevažne hornatá, väčšina ľudí žije na vidieku a živí sa poľnohospodárstvom. Pestujú pšenicu, kukuricu, jačmeň. V horách rastú ovocné a orechové stormy. Len štvrtina domácností má prístup k pitnej vode a každá piata rodina musí za vodou chodiť aj niekoľko kilometrov. Provincia patrí k nebezpečným. Veľké časti územia ovládajú bojové skupiny.

NowAbadDareDedina Now Abad Dare Zang ,
vybudovaná malá priehrada na rieke

TakhtDedina: Takht Shahr,
stavba ochrannej hrádze

Spolu s Charitou Česká republika sme uskutočnili projekt na prevenciu humanitárnych katastrof  v okrese Gurzivan. Je to hornatá krajina, kde sa dostáva len pomerne málo humanitárnej či rozvojovej pomoci. Afganská mimovládna organizácia Coordination of Humanitarian Action tam však dlhodobo pracuje a dosahuje dobré výsledky v práci s miestnymi komunitami. Pomohli sme miestnym ľuďom založiť vidiecke výbory, ktoré dokážu koordinovať pomoc v prípade potreby. Dedinky v okrese, ktorý má asi toľko obyvateľov, ako okres Bardejov, často trápia záplavy, zosuvy pôdy a zároveň aj veľké suchá. Sami dedinčania rozhodli, čo najviac potrebujú a to si vlastnými rukami postavili. Za prácu obdržali mzdu, čo im pomôže prekonať zimu.

Badakshan2
Dedina: Badakhshan,
výstavba aquaduktu a hrádze

badakhsan3webDedina: Badakhshan,
výstavba aquaduktu a hrádze

Náš pracovník Omer Mukhtar Ahmadzai sa pýtal miestnych ľudí, ako hodnotia projekt.   “Je to veľmi dôležité, že nám pomáhate, k našim dedinám sa dostáva málo pomoci. Aj tu žijú ľudia. Toto sú potrebné veci,” povedal predstaviteľ jednej z dedín. Komunity by chceli pokračovať v podobných opatreniach lebo vedia, že tieto im chránia úrodu a neraz aj životy ich rodín. Projekt mal hodnotu približne 80 tis. EUR a priamo pomohol 600 rodinám žiť bez strachu pred katastrofami.

Projekt bol financovaný Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky

 

Prajem si podporovať aktivity združenia

 

Súvisiaci článok: Téma Afganistan

Afg

Zrealizovali sme ďalší úspešný projekt v Afganistane

Počas dvoch rokov sme spolu s miestnymi rodinami posilňovali v Afganistane v obciach Noarallam a Shinaki poľnohospodársky potenciál v krajine.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie