Prejsť na hlávný obsah
29 júl 2013

Exkurzia z pobrežia do vnútrozemia Kene bola inšpiratívna

Prepájame dva projekty podporované programom SlovakAid, aby sme umožnili miestnym komunitám vzájomne si vymieňať skúsenosti a inšpirácie.

Aby miestne komunity uživili svoje rodiny, nekontrolovane využívajú lesy. Prírodné zdroje v Keni vlastní a využíva najmä štát, ktorý nemá kapacitu ich monitorovať a efektívne ochrániť. Miestni ľudia pritom ani nemusia vedieť, že napríklad ťažba dreva môže byť ilegálna.

Holorub v_lese_Koibatek_ako_nespravny_priklad_tazby
Holorub v lese Koibatek ako nesprávny príklad ťažby 

V Keni preto pomáhame vytvárať v spolupráci s lokálnymi organizáciami komunitné lesné asociácie, ktoré získajú kontrolu nad prírodnými zdrojmi vo svojom okolí. Tieto lesné asociácie sú v priamom kontakte s vládnymi kenskými inštitúciami, najmä lesnou službou (Kenya Forest Service) a inštitútom pre divokú prírodu (Kenya Wildlife Service), s ktorými majú podpísanú dohodu, aby mohli efektívne využívať lesné zdroje.

Vďaka projektu v lesnom komplexe Mau má už miestna komunitná lesná asociácia bohaté skúsenosti, a preto sme zorganizovali výlet s komunitnými lídrami z pätnástich obcí zo vznikajúcej asociácie na východnom pobreží Kene. Tí sa zameriavajú na ochranu mangrovníkov, vzácnych mokradí.

Miestni sprievodcovia_z_lesa_Koibatek
Miestni sprievodcovia v lese Koibatek
– časť komplexu Mau
odborný výklad_v_teréne
Ukážka odborného výkladu v teréne

Vďaka nadobudnutým skúsenostiam ľudí z lesného komplexu Mau sa lídri z pobrežia dozvedeli ako môžu dlhodobo využívať prírodné zdroje tak, aby ich neničili. Dozvedeli sa, s akými problémami sa stretli pri formovaní komunitnej asociácie, čomu sa vyvarovať, ako komunikovať s vládnymi inštitúciami a pod. Aby obyvatelia pobrežia mohli efektívne využívať lesné zdroje, zapájame ich do šírenia osvety vo svojom okolí, ako aj do mapovania prírodných zdrojov. Na základe získaných informácií sa potom vyčlenia zóny a spôsoby využívania, udelia práva a povinnosti jednotlivým skupinám užívateľov. Možností je mnoho. Od ekoturizmu, cez lesné poľnohospodárstvo, udržateľnú ťažbu dreva, včelárstvo, pestovanie stromov, chov dobytka, kôz či oviec až po produkciu liečivých čajov a prírodných kozmetických prípravkov, v prípade pobrežných mangrovníkových ekosystémov aj chov rýb a krabov.

Ďalšie informácie o projekte TU

Projekt uskutočňujeme vďaka finančnej podpore SlovakAid
slovakaid

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie