Prejsť na hlávný obsah
10 nov 2015

Dva kontroverzné uhoľné projekty – banku žiadame o sprístupnenie informácií

Dnes sme požiadali Eximbanku SR o sprístupnenie informácií týkajúcich sa dvoch kontroverzných uhoľných projektov. Chceme si overiť zatiaľ nepodložené správy, že aj naše verejné zdroje umožnia realizáciu projektov, ktoré devastujú životné prostredie.

Má ísť o vyše 5000 MW elektráreň v Tureckej provincii Konya, ktorá okrem klimatických dopadov môže vážne ohroziť miestne zdroje podzemnej vody. A tiež o druhý blok uhoľnej elektrárne Pljevlja, Čierna Hora, ktorej už doterajšia prevádzka znečisťuje ovzdušie miestnych obyvateľov nad rámec noriem EÚ.

V kontexte blížiaceho sa summitu v Paríži sa aj my pýtame, aký je slovenský príspevok ku klimatickým zmenám? Eximbanka SR má podporovať slovenský export, ale vývoz uhoľných produktov a technológií dnes už pomáha len pár firmám, ktoré odolávajú novým trendom v energetike.

Naviac občania Slovenska sa majú právo dozvedieť, ako nakladá s ich daňami štátna Eximbanka SR, kontrolovaná Ministerstvom financií SR a s plným ručením štátu za jej záväzky. Z týchto dôvodov usilujeme o zvýšenie transparentnosti tejto inštitúcie.

ue 1 ue2 ue3

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie