Prejsť na hlávný obsah
08 aug 2020

Vyslali sme rýchlu humanitárnu pomoc do Bejrútu

Výbuch v bejrútskom prístave v Libanone si vyžiadal minimálne 158 mŕtvych, 6,000 zranených a 300,000 ľudí dočasne bez domova. Okamžite po explózii sme vyčlenili 10,000 eur na urgentnú rýchlu pomoc a na miesto sme vyslali humanitárnych pracovníkov.

„Nestihol som sa ani zamyslieť nad tým čo sa deje a odrazu som len spolu s nábytkom letel na stenu obývačky,“ hovorí Samir, jeden zo státisícov ľudí, ktorým výbuch v Bejrúte zničil domovy. Explózia mu kompletne zničila byt. Okná sa rozbili a rozleteli na malé sklenené šrapnely, ktoré Samira aj zranili. Umývadlo v kúpeľni explodovalo a terasa odletela na ulicu a zničila pouličné osvetlenie.

Samir po explózii stratil zrak. Našťastie sa mu však po pár hodinách vrátil. „Prišiel som o všetko, ale som rád, že vôbec žijem. Zobral som si čo mi zostalo a dá sa použiť, a odišiel som zatiaľ bývať ku kamarátovi. Zostanem chvíľu uňho, kým sa nespamätám a nenájdem si nové miesto na bývanie,“ hovorí Samir.

Výbuch v prístave zasiahol státisíce ľudí a prišiel v čase, kedy sa krajina ocitla na pokraji ekonomického kolapsu. Libanonom už mesiace otriasa vážna hospodárska kríza, ako aj politické a spoločenské nepokoje, ktoré sa zhoršili s pandémiou koronavírusu.

Libanon tiež susedí s Izraelom a Sýriou, odkiaľ za posledné roky prišli milióny utečencov. Krajina sa stará o najviac ľudí na úteku na počet obyvateľov na svete (v roku 2018 to bolo 156 utečencov na 1000 miestnych obyvateľov). Už niekoľko mesiacov kvôli pandémii a hospodárskej kríze mnohé rodiny hladujú a nachádzajú sa vo veľmi zlej životnej situácii.

„Pôsobíme tam už niekoľko rokov a je zarmucujúce sledovať, koľkým útrapám musia miestni čeliť. Hneď, ako sme sa dozvedeli o výbuchu, sme sa preto rozhodli pomôcť,“ hovorí riaditeľka Človeka v ohrození, Andrea Najvirtová.

Ideme do Libanonu

V reakcii na explóziu v prístave sme na okamžitú pomoc vyčlenili 10,000 eur z Klubu priateľov a zo Skutočných darčekov. K pomoci sa pridáva aj naša česká partnerská organizácia Člověk v tísni, ktorá poskytla ďalšie financie. Na miesto sme tiež okamžite vyslali humanitárnych pracovníkov. Ich cestu síce komplikovali opatrenia proti koronavírusu, no na tretí deň od výbuchu nakoniec úspešne dorazili do Bejrútu.

Ochorenie COVID-19 je v Bejrúte naďalej priamou hrozbou. „Nemocnice sú už teraz plné ľudí, ktorí ochoreli na koronavírus a zdravotníctvo je preťažené. Hrozí tiež, že sa kvôli katastrofe bude vírus šíriť rýchlejšie,“ vysvetľuje Veronika Filipek, koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Naša miestna partnerská organizácia SB OverSeas hneď po tragédii zmapovala situáciu a identifikovala najvážnejšie aktuálne potreby. Pomôcť teraz treba najmä s potravinami, pitnou vodou, liekmi a dočasným prístreším pre rodiny, ktoré sa ocitli bez domova,“ približuje ďalšie kroky Veronika Filipek.

Pomoc komplikujú protesty

Po prílete do Bejrútu sa naši humanitárni pracovníci spojili s miestnymi kolegami z SB OverSeas a spoločne sa rozhodli najskôr distribuovať potraviny a pitnú vodu. Práve tie sú momentálne najviac potrebné, pričom je náročné sa k nim dostať, keďže výbuch zničil celú infraštruktúru v okolí.

V najbližších dňoch budeme nakupovať a zháňať potrebnú pomoc a následne ju začneme distribuovať rodinám v núdzi. Situáciu komplikujú aj masívne občianske protesty, ktoré aktuálne prebiehajú v uliciach Bejrútu. Tisíce ľudí na námestí mučeníkov protestujú za spravodlivé vyšetrenie incidentu a proti súčasnej vláde.

Človek v ohrození kontinuálne pôsobí v Libanone už od roku 2017. „Vďaka rokom práce vo viacerých lokalitách máme dobré siete a kontakty, čo nám uľahčí priame poskytnutie pomoci,“ hovorí Andrea Najvirtová. Po zmapovaní situácie a aktuálnych potrieb sme pripravení vyčleniť aj ďalšie finančné prostriedky.

Okamžitá pomoc je teraz možná vďaka pravidelným darcom z Klubu priateľov a darcom Skutočného darčeka. Ďakujeme!

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie