Prejsť na hlávný obsah
11 jan 2016
V kategóriach

Pomáhame ľuďom na úteku

Prostriedky z finančnej zbierky Ľudia na úteku, ktorá prebiehala do 31.12.2015, nám umožnili rýchlo reagovať na dynamický vývoj situácie. V súčasnosti pôsobí náš mobilný humanitárny tím v teréne na srbsko-chorvátskych hraniciach v okolí mesta Šíd, kde pomáha ľudom na úteku počas transportu do záchytného tábora v Slavonskom Brode.

Podporiť aktivity Človeka v ohrození na pomoc utečencom môžete naďalej i finančne na účet č. SK21 1100 0000 0026 6352 0022 s textom: dar Ludia na uteku v poznámke pre prijímateľa. Prispieť tiež môžete prostredníctvom mobilnej aplikácie VIAMO na tel. č. 0907 369 399.

Pre prispievanie zo zahraničia slúžia nasledovné údaje:

IBAN SK21 1100 0000 0026 6352 0022
BIC (SWIFT): TATRSKBX
Názov účtu: Človek v ohrození
Adresa banky: Tatra banka, a. s.
Hodžovo nám. 3
811 06 Bratislava“ 

 
Ak máte záujem pridať sa k nášmu tímu ako dobrovoľník, vyplňte tento dotazník alebo nás kontaktujte na vanda.hlavackova@clovekvohrozeni.sk.
 
srbsko srbsko utekaj
P1070545 srbsko utec3
 
Donedávna v oblasti Berkasovo/Bapska utečenci prichádzali nepretržite najmä večer a počas celej noci autobusmi z juhu Srbska. Medzi nimi bolo mnoho rodín s malými deťmi. Polícia im umožňovala prechádzať v obmedzenom počte a v nepravidelných časových intervaloch. Ľudia spali vonku na zemi pod holým nebom, teplota klesala až k nule. Pomoc utečencom spočívala hlavne v poskytovaní oblečenia, obuvi a teplého čaju v  improvizovanom tranzitnom priestore.
„Fungujeme celú noc rozdelení v dvoch zmenách vo viacerých tímoch. Situácia ostatnú noc bola pomerne pokojná aj keď dochádzalo oblečenie. Ťažšia situácia nastala ráno, keď sa ľudia po chladnej noci na zemi, niektorí v stane alebo pri ohni, presunuli k hranici a čakali kým budú môcť pokračovať ďalej. Chorvátski policajti ich začali púšťať ráno od 10:00 len veľmi pomaly v autobusoch po 40 ľuďoch. Dve noci dozadu tadiaľto prešlo cca 3500 ľudí,“ reportovala vtedy naša kolegyňa Katka Karcolová, ktorá s ďalšími dobrovoľníkmi na mieste pôsobila.
 

DSC 1095 DSC 1104
DSC 0010  DSC 1064
DSC 1103
 
 DSC 1093

 

 
Človek v ohrození vyhlásil na konci augusta materiálnu a finančnú zbierku na pomoc ľudom na úteku. Po ukončení materiálnej zbierky sme našu pomoc doviezli do maďarskej obce Rozske na hraniciach so Srbskom, kde každý deň prichádzali stovky utečencov. Materiálne dary – stany, spacáky, prikrývky, oblečenie, hygienické potreby distribuovali utečencom naši dobrovoľníci zo Slovenska, v spolupráci s miestnymi dobrovoľnými skupinami.
 
Po uzatvorení maďarskej hranice sme pôsobili v Srbsku, v obci Horgoš. Na uzavretej srbsko-maďarskej hranici poskytovali stovkám ľudí denne vodu a teplé jedlo nakúpené vďaka vašim príspevkom do finančnej zbierky. Po násilnom konflikte sa hranica vyprázdnila a ľudia na úteku sa presúvajú smerom do Chorvátska. 
 

 

Naše aktivity – priebeh
 
Príprava a nakladanie vyzbieraného materiálu v Starej tržnici. 

balenie 
 
kamion
 
 
Distribúcia dek, spacákov, karimatiek a pršiplášťov na maďarsko-srbských hraniciach. 
 
distribucia hu
 
distribucia hu 2
 
Naši dobrovoľníci asistujú pri distribúcii materiálu v Rozske. 

distribucia fb
 
distribucia
 
 
Od polnoci 15.9.2015 Maďarsko uzavrelo hranice a v srbskej obci Horgoš sa zhromažďujú ľudia, ktorí sa nemôžu dostať cez hranice. Na mieste sme distribuovali vodu a potraviny zakúpené z finančnej zbierky.
 
rozske1
 
 
hranice distr
 
rozsk3
 
  
„Prostriedky z finančnej zbierky Ľudia na úteku, ktorá prebiehala do 31.12.2015, nám umožnili rýchlo reagovať na dynamický vývoj situácie. V súčasnosti pôsobí náš mobilný humanitárny tím v teréne na srbsko-chorvátskych hraniciach v okolí mesta Šíd, kde pomáha ľudom na úteku počas transportu do záchytného tábora v Slavonskom Brode.
 
 
Materiálnu zbierku sme organizovali spolu s kaviarňou Dobre&Dobré, Starou Tržnicou, Divadlom z Pasáže, Stanicou Žilina – Zárečie a Tabačka Kulturfabrik v dňoch 3.-6.9. na štyroch miestach – v priestoroch Starej Tržnice v Bratislave, v Divadle z Pasáže v Banskej Bystrici, v Stanici Žilina – Zárečie v Žiline a v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach. 
Za príspevok zdravotníckeho materiálu ďakujeme spoločnosti Vidra a spol. s.r.o., za pomoc pri logistike ďakujeme Greenpeace Slovensko a IKEA.

 

 
Za kampaňovú fotografiu ďakujeme Budapest seen, fotodenníku z Budapešti, ktorý mapuje utečeneckú krízu a jej vplyv na najzraniteľnejšiu skupinu utečencov – na deti.
 
budapest seen
 
 
Zbierka je súčasťou zbierky SOS Človek 2014/2015 registrovanej Ministerstvom vnútra SR pod č. 000-2015-021414.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie