Chýbajúce chladničky, ventilátory, aj nedostatok potravín. Ako vyzerá život ľudí v Zakarpatsku päť mesiacov od začiatku vojny?
Ešte pred pár mesiacmi bola vyhľadávanou turistickou destináciou, v ktorej dovolenkovali Ukrajinci a Ukrajinky z rôznych kútov krajiny. Po vypuknutí vojny sa ukrajinská Poljana stala domovom pre viac ako 6 000 vnútorne vysídlených ľudí. Hotely a penzióny viac neslúžia na relax, poskytujú bezpečie a základné životné potreby pre ľudí, ktorí utiekli pred vojnou.
Poljana je len jednou z desiatok hromád (tzv. samospráv) v regióne Zakarpatska, v ktorom podľa oficiálnych čísiel svoje dočasné domovy našlo 130 000 ľudí, čo je viac ľudí ako na celom Slovensku. Reálne odhady hovoria o dvoj- až trojnásobných počtoch. Pre lepšiu predstavu, celé Zakarpatsko je rozlohou takmer štyrikrát menšie ako Slovensko.
Ako zázrakom tu od začiatku vojny dopadla iba jedna raketa. Zakarpatsko sa tak dá zatiaľ považovať za bezpečný región. Vojna tu ale zmenila životy tisíckam ľudí. Kým v marci ľudia do Zakarpatska prichádzali zväčša s kufrom a aspoň malou zásobou financií, dnes idú väčšinou už bez ničoho – s výnimkou obáv a tráum.
„Buďme radi, že môžeme pomáhať my druhým a že druhí nemusia pomáhať nám. Viete, ako to myslím,“ hovorí nám pri návšteve malej dedinky Kučava riaditeľka materskej školy. Niektorým ľuďom, ktorí sa tu ubytovali od konca februára, sa už podarilo vrátiť domov. Riaditeľka nám ukazuje drobný dar, ktorý jej poslala rodina z Kyjevskej oblasti za to, že ich v materskej škole tak srdečne na niekoľko týždňov prichýlila. Tí, ktorí tu zostali, už také šťastie nemali a nemajú sa kam vrátiť.
V Človeku v ohrození sa snažíme zmierniť dopady vojny na presídlené obyvateľstvo aj miestne komunity. Tie sa s ľuďmi utekajúcimi pred vojnou delia s tým, čo majú. To však nestačí a miestni sú už na pokraji síl a svojich možností. Od začiatku vojny dovážame do 20 hromád pravidelnú a do ďalších hromád aj jednorazovú humanitárnu pomoc. Za prvých päť mesiacov sme do Zakarpatska spolu doručili viac ako 380 ton potrebnej pomoci. Najčastejšie ide o jedlo, hygienické potreby, kuchynské vybavenie, ale aj matrace, práčky, sprchy či chladničky, ktoré pre Ukrajincov a Ukrajinky len donedávna boli bežnou súčasťou životov.
„Na aktuálne potreby ľudí má veľký vplyv aj ročné obdobie. Kým v lete je nutné riešiť extrémne teplo, nedostatok prúdiaceho vzduchu a málo chladných úložných priestorov na potraviny v kolektívnych centrách, s prichádzajúcou jeseňou sa už pripravujeme na zimu, zabezpečenie kúrenia i očakávané výpadky elektriny.”
Ivana Godulová, Človek v ohrození
Počas poslednej návštevy Poljany sme miestnym pomohli s trvanlivými potravinami a hygienickými potrebami v množstve približne 2,5 tony. Súčasťou donášky boli tentokrát ryža, cereálie, čaj, fazuľa, jedlo v konzervách, detské jedlo, olej, ale aj toaletný papier, prací prášok, či gél na riad. Niekoľko mesiacov dozadu v Poljane boli najviac potrebné matrace, práčky, chladničky, sušičky, bojlery, plachty, ale aj deky, ktoré v provizórnych podmienkach chýbali. Podarilo sa nám tak výrazne zlepšiť kvalitu života ľudí, ktorí zo dňa na deň prišli takmer o všetko.
V našej práci budeme pomáhať aj naďalej. Za podporu ďakujeme Binance Charity.